| |
Zagrożenie!
Deszcz wielkoskalowy dotrze do Polski. Stacjonarny front pojawi się na południu. Spadnie 40 litrów wody

Deszcz wielkoskalowy dotrze do Polski. Stacjonarny front pojawi się na południu. Spadnie 40 litrów wody

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie. Do Polski dotrze stacjonarny front atmosferyczny, jaki zaznaczy się na południu kraju między 14/15 września. Z zachodu na wschód będą się przemieszczać umiarkowane wielkoskalowe opady deszczu. Na południu, zwłaszcza od Dolnego Śląska po Podkarpacie przez około 5-13 godzin będą możliwe ciągłe opady deszczu. Miejscami może spaść nawet 10-40 mm wody na m2 ziemi. Opady mogą być jednostajne, ale bez gwałtownych zjawisk. Po tych opadach pojawi się nowy wysyp grzybów. Mamy dokładne godzinowe prognozy opadów. Sprawdźmy, kiedy i gdzie spadnie deszcz.

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce i Europie, 14 września 2022 późnym wieczorem

Front stacjonarny przyniesie ciągły deszcz w Polsce, mapa opadów 14/15 września 2022

Aktualnie nad północno zachodnia Polskę wkracza front atmosferyczny związany z niżem znad południowej Skandynawii. Front do środy 14.09 przemieści się nad południową Polskę, gdzie zacznie mieć charakter stacjonarny. Na tym froncie ciągnącym się od Francji po Bałtyk dojdzie nad Niemcami do uaktywnienia płytkiego niżu lub zafalowania. Ten płytki niż bądź fala przemieści się na froncie przez południową Polskę.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 17:00, 14 września 2022

Płytki niż i fala na froncie, opady deszczu w Polsce, mapa opadów 14 września 2022

Opady deszczu na froncie zaczną się stopniowo pojawiać w środę 14.09 w ciągu dnia na południu i południowym zachodzie. Będą to opady o umiarkowanym i słabym natężeniu, tylko lokalnie i okresowo nieco bardziej intensywnym. Do wieczora rozpada się od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie. Niektóre prognozy zakładają, że obszar tych opadów może być nieco bardziej rozszerzony na północ.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 20:00, 14 września 2022

Opady deszczu w Polsce, front stacjonarny, mapa opadów 14 września 2022 wieczór

Strefa frontu stacjonarnego tylko zahaczy południową Polskę bo w kolejnych dniach rozwinie się większy obszar niżowy nad południową Europą i Bałkanami. Na tym obszarze miejscami będą możliwe ulewy i silne burze. Niewykluczone są lokalne zalania i podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. Sytuacja będzie bardzo dynamiczna i wymagająca uwagi.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 11:00, 15 września 2022

Front stacjonarny z deszczem w Polsce, mapa opadów 15 września 2022

W południowej Polsce opady deszczu o charakterze wielkoskalowym i przelotnym będą możliwe również w czwartek 15.09. Zasięg opadów w prognozach nieznacznie się jeszcze różni, dlatego warto bezpośrednio na radarze opadów śledzić gdzie faktycznie będzie padać i z jakim natężeniem w czasie rzeczywistym. 

Prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 15 września 2022

Deszcz pojawi się w Polsce, prognoza sumy opadów do 15 września 2022

W omawianym okresie na południu Polski, głównie od Dolnego Śląska po Podkarpacie może miejscami spaść do około 10-40 mm wody na m2 ziemi. Opady te na ogół nie powinny spowodować zalań i podtopień bo będą rozłożone na dłuższy okres. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Jan

Czy to nie efekt spalania na północy Rosji GAZU? A gdzie ekolodzy z międzynarodowych organizacji?

14 wrzesień 2022 - 03:27
Odpowiedz