| |
Zagrożenie!
Dawid załamie pogodę. Burze z gradem i ulewnym deszczem w kilku regionach. Front ruszy z zachodu

Dawid załamie pogodę. Burze z gradem i ulewnym deszczem w kilku regionach. Front ruszy z zachodu

W ostatnich dniach nie mamy na ogół powodów by narzekać na pogodę. Przeważnie utrzymuje się słoneczna aura z temperaturami sięgającymi miejscami nawet 24-27 st. C., a przelotne burze i deszcze występują tylko lokalnie w rejonach podgórskich. Z zachodu zbliża się jednak załamanie pogody, które przyniesie płytki niż Dawid z chłodnym frontem. Miejscami między 23-24 maja pojawią się burze z gradem i ulewnym deszczem. Po opadach temperatury spadną szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Niż Dawid przyniesie opady deszczu i miejscami burze z gradem i ochłodzeniem między 23-24 maja 2023

Dawid załamie pogodę w Polsce, płytki niż lub cyklon przyniesie burze z gradem i ulewnym deszczem po opadach ochłodzenie 23-24 maja 2023

Zanim pogoda się załamie i to nie od razu we wszystkich regionach, to wcześniej nadal czekają nas przyjemne temperatury, miejscami niemal już letnie. Minionej niedzieli 21.05 aż 27 st. C. zanotowano na stacji IMGW w Szczecinie i obecnie jest to najwyższa temperatura notowana w Polsce od początku 2023 roku. Na wielu innych stacjach zachodniej i południowej Polski temperatura osiągnęła lub przekroczyła 25-26 st. C., czyli mieliśmy dzień z temperaturami charakterystycznymi już dla pory letniej. W poniedziałek 22.05 będzie nieco mniej, ale szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie kraju 24-25 st. C. miejscami jest realne.

Niż Dawid od zachodu zmieni pogodę. Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 14:00, 23 maja 2023

Niż Dawid załamie pogodę, będą burze z gradem i ulewnym deszczem, wkroczy ochłodzenie 23-24 maja 2023

Sytuacja zacznie się zmieniać w nocy na 23 maja, gdy znad Niemiec do Polski zacznie się zbliżać niewielki płytki niż Dawid wbudowany w front i poprzedzającą linią zbieżności wiatru. Lokalnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich może już przelotnie popadać, a nawet rozwinąć się burza. Ich prawdopodobieństwo przedstawia poniższa prognoza przygotowana przez meteorologów z instytutu.

Prognoza burz IMGW do godziny 08:00, 23 maja 2023

Strefa tych opadów we wtorek 23.05 w ciągu dnia będzie się stopniowo uaktywniać w głębi kraju i wtedy ryzyko burz znacznie wzrośnie. W stosownym czasie w zakładce prognoza burz znajdziecie naszą prognozę prawdopodobieństwa zjawisk konwekcyjnych przygotowaną na kolejną dobę.

Położenie niżu Dawid nad Polską z zasięgiem opadów o godzinie 17:00, 23 maja 2023

Ulewy i burze z gradem przyniesie cyklon Dawid, 23-24 maja 2023 w Polsce

W ciągu dnia popada miejscami, zwłaszcza od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Lubuską po Dolnym Śląsk, Opolszczyznę i Górny Śląsk, a pod koniec dnia lokalnie również w Małopolsce i Wielkopolsce. Punktowo do końca dnia przelotnie popadać może również w rejonach ościennych wyżej wymieniowych. Miejscami rozwiną się również burze szczególnie na zachodzie i południu kraju.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce o godzinie 20:00, 23 maja 2023

Burze przyniesie cyklon Dawid, załamie pogodę ulewnym deszczem i gradem później ochłodzenie 23-24 maja 2023

W rejonie burz wystąpi intensywny przelotny deszcz oraz lokalnie grad i silny wiatr. Punktowo opady będą ulewne Polsce i mogą spowodować podtopienia. Temperatura na przeważającym obszarze kraju wzrośnie do około 20-26 st. C. będziemy mieć zatem kolejny ciepły dzień.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 15:00, 23 maja 2023

Ciepło przed cyklonem Dawid w Polsce, prognoza temperatury 23 maja 2023

W środę 24.05 przelotne opady deszczu i burze związane z płytkim niżem Dawid wystąpią głównie miejscami na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza między południem Mazowsza, Ziemią Świętokrzyską, Małopolską po Podkarpacie. Temperatury nieco spadną, ale bez dramatu, bo spodziewamy się maksymalnie w kraju do 16-24 st. C. Chłodniej miejscami będzie nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich, a najcieplej na wschodzie i północnym wschodzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Oczywiście tylko na Śląsku, reszta kraju się nie liczy.

22 maj 2023 - 12:42
Odpowiedz
Kb

A na Pomorzu jest tak sucho....

22 maj 2023 - 20:07
Odpowiedz