| |
Zagrożenie!
Październik potrafi zaskoczyć warunkami pogodowymi. Jakie przyniósł rekordy temperatur w Polsce?

Październik potrafi zaskoczyć warunkami pogodowymi. Jakie przyniósł rekordy temperatur w Polsce?

Dane klimatyczne wskazują jednoznacznie, że październik potrafi przynieść zarówno powiew lata, jak i zimy. Nie musimy daleko szukać. W miniony wtorek 17.10 temperatura maksymalna w wielu miejscach przekroczyła 24-26 st. C. Najwyższą temperaturę 26.2 st. C. zanotowano na posterunku meteorologicznym w Otmuchowie. Z kolei na stacji synoptycznej we Wrocławiu zanotowano 26 st. C., a w Legnicy 25.4 st. C.

Warto dodać, 26 st. C. we Wrocławiu, było najwyższą temperaturą zanotowaną w II połowie października, od początku prowadzenia regularnych obserwacji w stolicy Dolnego Śląska, czyli od 1791 roku - podaje meteomodel.

Temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km). 17 października br.

Mapa archiwalna meteo 17 października

Jeszcze wyższe temperatury w październiku na obszarze obecnej Polski, zanotowano 4 października 1966 roku. Jak wynika z rocznika IMGW, rekord miesiąca należy do Trzebiechowa, gdzie zanotowano 28.9 st. C! Drugi w kolejności jest Sulęcin 28,8 st. C., a podium zamyka Gorzów Wielkopolski z temperaturą 28.7 st. C.

W październiku może się zdarzyć również solidny mróz. Rekord należy do Zakopanego, gdzie 30 października zanotowano -18.5 st. C. Możliwe są również silne zimowe epizody. Jeden z ostatnich pamiętnych przykładów pochodzi z 14 października 2009 roku, gdy nagły opad mokrego śniegu spowodował paraliż na kolei i drogach oraz przerwę w dostawie energii elektrycznej do wielu miejscowości.

Temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km). 14 października, 2009 roku

Archiwalna mapa synoptyczna 14 października 2009 roku

Opady śniegu wystąpiły m.in. na Śląsku, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Łódzkiej oraz w Małopolsce. Z kolei na północy kraju, silny wiatr miejscami przekraczający 100 km/h, spowodował uszkodzenie sopockiego mola, cofkę na Wiśle oraz zerwanie linii energetycznych, zwłaszcza na Warmii i Mazurach.

Tymczasem dobiega końca obecny krótkotrwały powiew „babiego lata”. Przed nami ochłodzenie, które poczujemy, zwłaszcza po 22 października. Będzie ono odczuwalne, szczególnie na wschodzie kraju. W kolejnych prognozach sprawdzimy, czy będzie głębokie oraz jak długo potrwa.


Komentarze
Alicja

Wiem źe juź raz pytałam jaka będzie pogoda tej jesieni ale mam nadzieje źe w tej chwili macie bardziej precyzyjną prognozę chodzi mi głównie o listopad . Dziękuję źe jesteście i pozdrawiam.

19 październik 2017 - 18:29
Odpowiedz
Co mi się nawinęło przed obiektyw

Aha, sięgnąłem do archiwum, sypnęło ;) Zdjęcie z 14 października 2009 r

19 październik 2017 - 18:48
Odpowiedz