Październik potrafi zaskoczyć warunkami pogodowymi. Jakie przyniósł rekordy temperatur w Polsce?
Dane klimatyczne wskazują jednoznacznie, że październik potrafi przynieść zarówno powiew lata, jak i zimy. Nie musimy daleko szukać. W miniony wtorek 17.10 temperatura maksymalna w wielu miejscach przekroczyła 24-26 st. C. Najwyższą temperaturę 26.2 st. C. zanotowano na posterunku meteorologicznym w Otmuchowie. Z kolei na stacji synoptycznej we Wrocławiu zanotowano 26 st. C., a w Legnicy 25.4 st. C.
Warto dodać, 26 st. C. we Wrocławiu, było najwyższą temperaturą zanotowaną w II połowie października, od początku prowadzenia regularnych obserwacji w stolicy Dolnego Śląska, czyli od 1791 roku - podaje meteomodel.
Temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km). 17 października br.
Jeszcze wyższe temperatury w październiku na obszarze obecnej Polski, zanotowano 4 października 1966 roku. Jak wynika z rocznika IMGW, rekord miesiąca należy do Trzebiechowa, gdzie zanotowano 28.9 st. C! Drugi w kolejności jest Sulęcin 28,8 st. C., a podium zamyka Gorzów Wielkopolski z temperaturą 28.7 st. C.
W październiku może się zdarzyć również solidny mróz. Rekord należy do Zakopanego, gdzie 30 października zanotowano -18.5 st. C. Możliwe są również silne zimowe epizody. Jeden z ostatnich pamiętnych przykładów pochodzi z 14 października 2009 roku, gdy nagły opad mokrego śniegu spowodował paraliż na kolei i drogach oraz przerwę w dostawie energii elektrycznej do wielu miejscowości.
Temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km). 14 października, 2009 roku
Opady śniegu wystąpiły m.in. na Śląsku, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Łódzkiej oraz w Małopolsce. Z kolei na północy kraju, silny wiatr miejscami przekraczający 100 km/h, spowodował uszkodzenie sopockiego mola, cofkę na Wiśle oraz zerwanie linii energetycznych, zwłaszcza na Warmii i Mazurach.
Tymczasem dobiega końca obecny krótkotrwały powiew „babiego lata”. Przed nami ochłodzenie, które poczujemy, zwłaszcza po 22 października. Będzie ono odczuwalne, szczególnie na wschodzie kraju. W kolejnych prognozach sprawdzimy, czy będzie głębokie oraz jak długo potrwa.
Wiem źe juź raz pytałam jaka będzie pogoda tej jesieni ale mam nadzieje źe w tej chwili macie bardziej precyzyjną prognozę chodzi mi głównie o listopad . Dziękuję źe jesteście i pozdrawiam.
Aha, sięgnąłem do archiwum, sypnęło ;) Zdjęcie z 14 października 2009 r