| |
Zagrożenie!
Częste przymrozki dosięgną Polski. Najnowsze prognozy potwierdzają ochłodzenie. Wiemy, kiedy zrobi się zimno

Częste przymrozki dosięgną Polski. Najnowsze prognozy potwierdzają ochłodzenie. Wiemy, kiedy zrobi się zimno

Od pewnego czasu bardzo skrupulatnie śledzimy prognozy zapowiadające ochłodzenie i częstsze przymrozki w Polsce. Najnowsze prognozy temperatury potwierdzają, że chłodniejsze powietrze dosięgnie naszego kraju w okolicach początku drugiej połowy listopada. Wyliczenia numeryczne jeszcze się wahają z dokładnym terminem, ale trend ochłodzenia w okolicach 16-17 listopada wydaje się coraz pewniejszy. Przyczyną adwekcji ma być wyż ze wschodniej Europy, który skieruje do naszego kraju, a także na południowy wschód Europy chłodniejszą masę powietrza. Jeśli wyż będzie pogodnym ośrodkiem barycznym, to kilkustopniowe przymrozki na znacznym obszarze kraju są pewne. Sprawdźmy, kiedy w Polsce będzie zimno.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy, 17 listopada 2022

Ochłodzenie dotrze do Polski i będą częste przymrozki, kiedy zrobi się zimno, mapa temperatury 17 listopada 2022

W prognozie sezonowej na listopad zapowiadaliśmy, że względnie wysokie temperatury z rzadkimi przymrozkami w nocy utrzymają się w Polsce do około połowy listopada. Chłodniej zacznie się robić w trakcie drugiej połowy miesiąca i wtedy nocne przymrozki zaczną być częstsze i bardziej powszechne. Możliwy będzie również pierwszy epizod z opadami śniegu na nizinach w okolicach lub w trakcie 3 dekady miesiąca. Najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych potwierdzają nasze wcześniejsze zapowiedzi.

Wstępnie prognozowany zasięg przymrozków w Polsce, 16 listopada 2022 nad ranem

Częste przymrozki i ochłodzenie w Polsce, kiedy będzie zimno, mapa temperatury 16 listopada 2022

Do tej pory w tym miesiącu przymrozki zdarzają się tylko miejscami i są nieliczne, bo nie obejmują znacznego obszaru Polski i to się nie zmieni do okolic połowy listopada.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 17 listopada 2022

Kiedy będą częste przymrozki w Polsce, mapa temperatury 17 listopada 2022

Już od 11 listopada Polska dostanie się pod wpływ silnego antycyklonu, który będzie się utrzymywał w rejonie środkowej i środkowo wschodniej Europy, a później na pogodę w naszym kraju wpłynie kolejny wyż znad wschodniej Europy. To właśnie ten wyż skieruje do wschodniej, południowo wschodniej i częściowo do środkowej Europy chłodną masę powietrza.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu na wschodzie Europy, 17 listopada 2022

Wyż rosyjski przyniesie ochłodzenie w Polsce, będą przymrozki, mapa ciśnienia 17 listopada 2022

Aktualne prognozy wskazują, że wyż ma być zbudowany z chłodnej, ale również suchej masy powietrza, a przez to jest szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia. O ile w dzień operacja słoneczna podniesie nam temperaturę i do słońca będzie jeszcze względnie przyjemnie choć chłodniej niż teraz, to nocne rozpogodzenia będą sprzyjać wystąpieniu licznych przymrozków, zwłaszcza we wschodniej połowie Polski.

Aktualnie prognozowane przymrozki, 18 listopada 2022 nad ranem

Silne ochłodzenie w Polsce, będą liczne przymrozki, prognoza temperatury 18 listopada 2022

Przed nami więc jeszcze około tydzień ze znacznie wyższymi temperaturami niż wynika to z normy klimatycznej. W okolicach początku drugiej połowy listopada (+/- 2 dni) temperatury będą jednak spadać, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Przymrozki zaczną być wtedy częstym zjawiskiem, co najmniej we wszystkich wschodnich regionach kraju. Niewykluczone, że w czasie ustąpienia wyżu i wejścia strefy frontowej w obszar chłodniejszego powietrza nad Polską pojawi się incydent z pierwszym śniegiem w okolicach ostatniej dekady miesiąca. Prognozy śledzimy i będziemy potwierdzać w kolejnych analizach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!