| |
Zagrożenie!
Dziś 16.07 częściowe zaćmienie Księżyca i 50 rocznica rozpoczęcia misji Apollo 11

Dziś 16.07 częściowe zaćmienie Księżyca i 50 rocznica rozpoczęcia misji Apollo 11

16 lipca to ważny dzień dla miłośników astronomii, bowiem będą mogli obejrzeć częściowe zaćmienie Księżyca, a ponadto dziś przypada 50 rocznica rozpoczęcia misji Apollo 11, której celem było lądowanie człowieka na Księżycu.

Częściowe zaćmienie Księżyca

Częściowe zaćmienie Księżyca

Początek częściowego zaćmienia Księżyca czeka nas o godz. 20:44. Najciekawsza jego część przypadnie, od godziny 22:00 do 02:20 w nocy. Szczególnie wyraźny cień Ziemi na tle tarczy Księżyca będzie widoczny o godzinie 22:02. Z kolei największa część tarczy Księżyca (około 60-65%) będzie zaćmiona o godz. 23:30.

Tradycyjnie Planetarium w Centrum Nauki Kopernik organizuje wspólną obserwację częściowego zaćmienia Księżyca. -„Będzie to połączenie obserwacji zaćmienia i historii lotów kosmicznych, ponieważ 16 lipca to dzień, kiedy na Księżyc wyruszyła wyprawa Apollo 11 i miało to miejsce dokładnie 50 lat wcześniej, więc można powiedzieć, że Księżyc świętuje z nami”- mówiła na antenie Polskiego Radia - dr Weronika Śliwa z CNK.

Prognoza wielkości zachmurzenia o godz. 23:00, 16 lipca br. Model ICM UM

Prognoza zachmurzenia częściowe zaćmienie Księżyca

Prognoza zachmurzenie oparta o model UM w Polsce nie zapowiada się najgorzej. O godz. 23:00 sporo przejaśnień i rozpogodzeń jest przewidywanych, zwłaszcza na Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim, Opolszczyźnie oraz częściowo na Górnym Śląsku i północnych regionach Podlasia. W pozostałych regionach Polski zachmurzenie może być okresowo większe, ale niewykluczone, że akurat w tym czasie miejscami traficie na większe przejaśnienia.

Kolejne znaczące zaćmienie Księżyca czeka nas dopiero w maju 2021 roku, warto więc zobaczyć, to dzisiejsze. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!