| |
Zagrożenie!
Czekają nas tropikalne noce. Będą problemy z zasypianiem. Temperatury w Polsce staną się uciążliwe

Czekają nas tropikalne noce. Będą problemy z zasypianiem. Temperatury w Polsce staną się uciążliwe

Gorące i miejscami upalne lato wróciło do Polski. Temperatury na zachodzie kraju ponownie miejscami osiągnęły lub przekroczyły 30 st. C. W kolejnych dniach upał przemieści się z zachodu w głąb kraju do centrum i na południowy wschód. Uciążliwe będą nie tylko wysokie temperatury w dzień, ale również w nocy między 3-6 sierpnia. Temperatura miejscami nie spadnie poniżej 20 st. C., czyli będziemy mieć tzw. noce tropikalne. To zjawisko praktycznie nieznane w Polsce w poprzednim wieku. W tym stuleciu zaczyna występować niemal co roku. Liczba takich nocy rośnie, co ma ewidentny związek ze zmianami klimatycznymi niosącymi ocieplenie.

Tropikalne noce w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km. Noc 4/5 sierpnia 2022

Tropikalne noce pojawią się w Polsce, będą problemy z zasypianiem, prognoza temperatury 3-6 sierpnia 2022, mapy

Obecność wyżu z niewielką cyrkulacją powietrza, inwersja osiadania oraz adwekcja ciepłego powietrza z południowego zachodu Europy, będzie sprzyjać wystąpieniu tropikalnych nocy w Polsce. Już najbliższej nocy temperatura na zachodzie i północny wzdłuż wybrzeża miejscami nie spadnie poniżej 20 st. C. Tak ciepła noc szczególnie nad Bałtykiem nie zdarza się często.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, noc 3/4 sierpnia 2022

Tropikalne noce w Polsce, prognoza temperatury minimalnej w nocy 3/4 sierpnia 2022

Oczywiście w centrach zabudowanych miast ze względu na czynnik miejskiej wyspy ciepła, temperatury minimalne mogą być wyższe. W takich warunkach jest często duszno, a tym samym mamy problemy z zasypianiem i wypoczynkiem przed kolejnym dniem pracy.

Prognozowana temperatura w Polsce, noc 4/5 sierpnia 2022

Po upale noce tropikalne w Polsce, prognoza temperatury z 4/5 sierpnia 2022

W nocy z czwartku na piątek 04/05.08 tropikalna noc ponownie wystąpi wzdłuż zachodniej Polski, a także miejscami na wybrzeżu. Temperatura będzie wyraźnie powyżej normy klimatycznej dla tej pory roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, noc 4/5 sierpnia 2022

Tropikalna noc w Polsce i Europie, prognoza temperatury 4/5 sierpnia 2022

Temperatura nie spadająca poniżej 20 st. C. jest spodziewana miejscami również w nocy z piątku na sobotę 05/06.08, ale tym razem we wschodniej Polsce.

Możliwa miejscami tropikalna noc we wschodniej Polsce. Noc 5/6 sierpnia 2022

Upał w Polsce i tropikalne noce, prognoza temperatury z 5/6 sierpnia 2022

Rośnie liczba tropikalnych nocy w Polsce

Bardzo ciekawe wnioski nasuwają się z danych klimatycznych zebranych na polskich stacjach meteorologicznych. Jednoznacznie z tych pomiarów wynika, że rośnie nie tylko liczba dni upalnych, ale również nocy tropikalnych. Poniżej prezentujemy przykładowe dane zebrane na stacji IMGW we Wrocławiu. Z pomiarów od roku 1951 wynika, że noce tropikalne zaczynają być coraz częstsze w XXI wieku. Przed rokiem 2005 w stolicy Dolnego Śląska zanotowano tylko 3 noce z temperaturą minimalną powyżej 20 st. C. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1957 roku, kolejny w 1959 i ostatni w XX wieku w 1983. 

Noce tropikalne zanotowane na stacji IMGW we Wrocławiu. Wizualizacja danych Meteomodel

Rośnie liczba nocy tropikalnych w Polsce, dane klimatyczne dla Wrocławia

Kolejne noce tropikalne zaczęły być notowane w XXI wieku, przy czym widać wyraźny wzrost częstotliwości ich występowania. Coraz częściej tropikalna noc zaczyna być notowana niemal co roku. W 2015 roku takich nocy było już 5. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!