| |
Zagrożenie!
Cyklony sprowadzą mróz do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. W tych dniach będzie zimno

Cyklony sprowadzą mróz do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. W tych dniach będzie zimno

Za nami kolejne aktualizacje prognoz, które potwierdzają czekające nas silniejsze ochłodzenie w trakcie drugiej połowy listopada. Z północy napłynie powietrze arktyczne zaciągnięte przez wędrujące w rejonie Polski cyklony ze strefami frontowymi. Spodziewamy się nie tylko przymrozków, ale również miejscami mrozu. Temperatura lokalnie może spaść nawet poniżej -10 st. C. Ujemne temperatury wystąpią głównie w nocy i to nie tylko w górach, ale również w innych regionach kraju.

Silne ochłodzenie sprowadzą do Polski cyklony. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km około 19 listopada 2023

Cyklony przyniosą mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -10 st. C., kiedy najzimniej w listopadzie 2023

Obecnie prawdziwa zima ze śniegiem i całodobowym mrozem utrzymuje się w Tatrach i to nie zmieni się w kolejnych dniach, wręcz przeciwnie bo śniegu jeszcze dosypie. Przymrozki w głębi kraju nadal zdarzają się rzadko i nie są powszechne w wielu regionach. Średnia temperatura dobowa zaczyna jednak spadać. To dopiero początek zmian, które bardziej w kierunku ochłodzenia poczujemy po 15 listopada.

Prognozowany zasięg mrozu i przymrozków w Polsce, 13 listopada 2023

Mróz i przymrozki sięgną Polski, prognoza temperatury 13 listopada 2023

W połowie miesiąca przez Polskę z północnego zachodu na wschód i południowy wschód będzie się przemieszczał ośrodek niżowy z opadami. Jego ruch cykloniczny sprawi zmianę kierunku napływu powietrza po zachodniej stronie na północny i zacznie być zaciągane w głąb kraju powietrze arktyczne. Adwekcję zimnego powietrza podtrzyma kolejny cyklon, który przejdzie w rejonie Polski między około 16-17 listopada.

Prognozowany zasięg przymrozków i mrozu w Polsce około 18 listopada 2023

Silne ochłodzenie z mrozem i przymrozkami w Polsce, zimne powietrze ściągną cyklony

Po jego przejściu czeka nas główna fala napływu zimnego powietrza arktycznego z północy w głąb Europy przez Polskę. To ochłodzenie sięgnie daleko na południe aż nad nad Bałkany, w tym Grecję i Turcję. Jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia numeryczne, to potencjał do największego ochłodzenia w czasie tej fali napływu zimnego powietrza będzie szczególnie między około 18-20 listopada (+/-1 dzień).

Prognozowany mróz w Polsce, 19 listopada 2023

Mróz dotrze do Polski, cyklony ściągną arktyczne powietrze, prognoza temperatury 19 listopada 2023

Jak widać, ujemne temperatury nocami mogą wystąpić na przeważającym obszarze kraju. Ostateczne wartości minimalne będą w poszczególnych regionach zależne w nocy od wielkości zachmurzenia, prędkości wiatru oraz zasięgu głównej fali osiadającego zimnego powietrza. Najniższe temperatury wystąpią z pewnością w rejonach podgórskich i górskich, ale również miejscami w lokalnych zastoiskach chłodu szczególnie na północy, wschodzie i południu kraju ochłodzenie będzie znaczne na poziomie nawet -8/-2 st. C., a lokalnie przy gruncie nawet poniżej -10 st. C. 

Prognozowany mróz w Polsce, 20 listopada 2023

Kiedy silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 20 listopada 2023

Ochłodzeniu miejscami mogą towarzyszyć także opady śniegu, krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem. Termicznie będziemy mieć w tym okresie typowe przedzimie o którym mówimy w przypadku utrzymywania się średniej temperatury na poziomie 0-5 st. C. Realne będzie również krótkie odczucie termicznej zimy, ale o niewielkim zasięgu, gdy średnia dobowa temperatura nie przekroczy 0 st. C.

Prognozowane prawdopodobieństwo ochłodzenia w Polsce na przykładzie Białegostoku w terminie do 26 listopada 2023

Ochłodzenie z mrozem sięgnie Polski, kiedy będzie częsty mróz w listopadzie 2023

Prognozowany trend ochłodzenia jest sygnalizowany dość zgodnie przez większość wiązek prognostycznych w modelach długoterminowych szczególnie między 17-21 listopada (+/-1 dzień). W tych właśnie dniach wzrośnie prawdopodobieństwo ujemnych temperatur w nocy na przeważającym obszarze kraju. Prognozę ochłodzenia będziemy weryfikować w najnowszym wydaniu pogody długoterminowej już w najbliższą niedzielę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!