| |
Zagrożenie!
Cyklon zbliża się z zachodu. Ciśnienie runie i wtargnie załamanie pogody. Będą wichury, śnieżyce i ulewy

Cyklon zbliża się z zachodu. Ciśnienie runie i wtargnie załamanie pogody. Będą wichury, śnieżyce i ulewy

Po prawie tygodniu trwania zgniłego pola wyżowego czeka nas istotna zmiana warunków pogodowych. Nad Europą następuje przebudowana pola barycznego i w ciągu najbliższej doby na pogodę w Polsce wpłynie front atmosferyczny związany z głębokim cyklonem Nicolas. Niż też zbliża się aktualnie do wybrzeża Norwegii, a następnie przejdzie przez Skandynawię, Bałtyk i skieruje się nad Rosję. Spowoduje w Polsce śnieżyce, wichury i ulewy. Zwiastunem nadchodzącej zmiany jest szybki spadek ciśnienia, który już obserwujemy. Mamy najnowsze prognozy przejścia frontu, opadów i wiatru. Sprawdźmy, kiedy i gdzie pogoda się załamie.

Cyklon Nicolas zbliża się z zachodu do wybrzeża Skandynawii. Jego strefa frontowa załamie pogodę w Polsce. Dane satelitarne w podczerwieni z godziny 09:30, 29 stycznia 2023

Cyklon wtargnie z zachodu, będą śnieżyce, wichury i ulewy, prognoza ciśnienia i wiatru w Polsce do 31 stycznia 2023

Warto w kolejnych godzinach obserwować wskazania barometrów. Przykładowo, w Gdańsku między niedzielą 29.01 i poniedziałkiem 30.01 ciśnienie spadnie z 1021, do około 992 hPa, czyli o około 29 hPa. Omawiany cyklon nie znajdzie się bezpośrednio nad Polską, ale jego strefa frontowa przyniesie zmiany.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 07:00, 30 stycznia 2023

Cyklon zbliża się z zachodu, będą śnieżyce, ulewy i wichury, prognoza opadów w Polsce nad ranem 30 stycznia 2023

Strefa frontowa niosą opady śniegu i pod jej koniec również deszczu zacznie wkraczać do północnej Polski, w trakcie nocy, zwłaszcza w poniedziałek 30.01 nad ranem. Do poranka rozpada się od Suwalszczyzny przez Warmię, Pomorze Gdańskie, Kujawy, Wielkopolskę po Ziemie Lubuską, częściowo środkowe i północne Mazowsze i Pomorze Zachodnie.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 10:00, 30 stycznia 2023

Dokładna prognoza godzinowa śnieżycy w Polsce, 30 stycznia 2023

W tym czasie spodziewamy się również nasilenia wiatru, od Warmii po Pomorze Zachodnie oraz w Sudetach, przy czym najmocniej powieje nad morzem oraz w głębi południowego Bałtyku. W ciągu dnia strefa silniejszego wiatru będzie się rozprzestrzeniać w głąb kraju i mocniej powieje szczególnie na zachodzie i północy w rejonie opadów konwekcyjnych oraz w Sudetach i nad morzem.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 13:00, 30 stycznia 2023

Wichury, śnieżyce i ulewy w Polsce, cyklon przyniesie załamanie pogody, prognoza opadów 30 stycznia 2023

Front niosący na początku głównie opady mokrego śniegu będzie w ciągu dnia dość szybko wędrował z północy na południowy wschód kraju. Za frontem napłynie chwiejniejsze powietrze i w nim w wielu regionach pojawią się rozproszone opady przelotne deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu lub krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe będą nieliczne burze.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 30 stycznia 2023

Ciśnienie runie, cyklon nadchodzi z zachodu, prognoza śnieżycy i ulewy, 30 stycznia 2023 wieczorem

Śnieg będzie padał w rejonie frontu przy temperaturze około -1/+1 st. C. Będzie więc ciężki i mokry. Dosłownie na chwilę lub na kilka godzin może miejscami zabielić krajobrazy i przynieść powrót zimy. Gdzieniegdzie spadnie kilka cm śniegu, ale za frontem temperatury będą dodatnie i śnieg zacznie topnieć zamieniając się w błoto pośniegowe. Będzie to więc jedynie zimowy epizod, który i tak utrudni warunki na drogach.

Prognozowany chwilowy przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce w czasie oddziaływania cyklonu Nicolas

Gdzie spadnie śnieg, prognoza pokrywy śnieżnej do 31 stycznia 2023

Przemieszczanie cyklonu spowoduje zwiększenie poziomego gradientu ciśnienia i nasilenia wiatru. Najnowsze prognozy nadal potwierdzają najsilniejsze porywy, głównie w północnej i zachodniej Polsce, do 75-90 km/h. W głębi kraju powieje maksymalnie do 50-70 km/h, tylko punktowo pojedyncze podmuchy mogą być silniejsze w rejonie opadów przelotnych. 

Wichury w Polsce, najnowsza prognoza wiatru do 30-31 stycznia 2023

Silniej powieje nad samym morzem, zwłaszcza w głębi południowego Bałtyku, miejscami powyżej 90-100 km/h, a także wysoko w górach, szczególnie w Sudetach. Niemiecki model ICON sygnalizuje około 120 km/h. Po odsunięciu się cyklonu Nicolas pozostaniemy nadal w zasięgu aktywnej cyrkulacji zachodniej, co oznacza kolejne przechodzenie frontów i układów niżowych. Taka pogoda przeciągnie się na początek lutego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!