| |
Zagrożenie!
Cyklon Willy powoduje wichury w Polsce. Wiatr przekroczył 160 km/h. Wiemy, kiedy wichura osłabnie

Cyklon Willy powoduje wichury w Polsce. Wiatr przekroczył 160 km/h. Wiemy, kiedy wichura osłabnie

Przez Polskę przechodzą wichury związane z cyklonem Willy. Najsilniej wiało nad morzem oraz wysoko w górach. Wiatr na obszarze Polski w wielu regionach przekroczył 60-160 km/h. We wtorek 21.02 wiatr będzie silny szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Miejscami łamie drzewa i gałęzie oraz uszkadza dachy oraz jest przyczyną przerw w dostawie prądu. Wiemy, kiedy wichura osłabnie.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce. Zasięg oddziaływania z wichurą cyklonu Willy o godzinie 13:00, 21 lutego 2023

Wichury w Polsce, cyklon Willy łamie drzewa i odcina prąd, prognoza wiatru 21 lutego 2023

Układ kolejnego głębokiego niżu nasunął się w rejon Polski minionej doby. Cyklon znad Skandynawii wkroczył nad Morze Bałtyckie, a następnie w nocy przesunął się nad Łotwę. Obecnie dociera nad Rosję, ale jeszcze z chłodnym frontem wpływa na warunki pogodowe w naszym kraju. Silny wiatr występuje na zachód i południowy zachód od centrum cyklonu.

Prognoza położenia chłodnego frontu nad Polską i cyklonu Willy nad Rosją o godzinie 13:00, 21 lutego 2023

Wichury w Polsce, chłodny front i cyklon niesie opady i silny wiatr, prognoza i mapa baryczna 21 lutego 2023

Aktualnie z północy na południe Polski przemieszcza się chłodny front atmosferyczny niosący głównie opady deszczu. Opady są rozproszone i występują miejscami, zwłaszcza w południowych regionach kraju między Dolnym Śląskiem i Podkarpaciem, ale lokalnie pada również w innych regionach, zwłaszcza na Mazowszu i Podlasiu. Zasięg opadów zalecamy aby śledzić na radarze pogodowym. W odstępach kilkuminutowych sprawdzicie, gdzie pada i z jakim natężeniem.

Prognoza zasięgu chłodnego frontu z opadami deszczu nad Polską przed południem, 21 lutego 2023

Front chłodny nad Polską, miejscami pada i jest wichura, prognoza opadów 21 lutego 2023

Cyklon Willy, tak samo jak niedawny orkan Otto - cyklon Ulf - również przynosi wichury w całej Polsce, aczkolwiek maksymalne porywy wiatru notowane na obszarze są słabsze. Najmocniej na nizinach powiało 110,5 km/h na stacji IMGW na Przylądku Rozewie. W głębi morza na platformie Petrobaltic zmierzono 104 km/h. Silniejszy wiatr był w górach. Na Śnieżce odnotowano huraganowy wiatr z prędkością 162 km/h, a na Kasprowym Wierchu 112,6 km/h. 

Cyklon Willy w Polsce. Zanotowane maksymalne porywy wiatru. Dane: IMGW / Ogimet

Cyklon Willy w Polsce, zanotowane porywy wiatru, 21 lutego 2023

Wśród większych miast największe porywy wiatru zanotowano w Łebie i Helu 86 km/h, ponadto 83 km/h w Rzeszowie i Gdańsku. Wichura potrwa jeszcze kilka godzin szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej połowie kraju. We wtorek do wczesnego popołudnia wiatr w porywach do 60-90 km/h może występować szczególnie, od Kujaw i województwa pomorskiego przez mazowieckie, łódzkie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie po podkarpackie i małopolskie.

Wichury osłabną pod wieczór. Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 19:00, 21 lutego 2023

Kiedy wichury osłabną w Polsce, prognoza wiatru 21 lutego 2023 wieczorem

Silny wiatr zacznie słabnąć w całej Polsce do wartości niestanowiących na ogół zagrożenie pod wieczór oraz w godzinach wieczornych, gdy wpływ niżu Willy znad Rosji znacznie osłabnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!