| |
Zagrożenie!
Cyklon Ulf uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Wichura zerwie dachy i odetnie prąd

Cyklon Ulf uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Wichura zerwie dachy i odetnie prąd

Do Polski zbliża się groźny cyklon Ulf. Ten głęboki niż spowoduje silne załamanie pogody, w tym wystąpienie niszczącej wichury między 17-19 lutego 2023. Wiatr miejscami może przekroczyć 100 km/h, a to już prędkość wiatru, która na nizinach powoduje spore straty i zagrożenie dla życia.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w czasie przejścia cyklonu Ulf w Polsce, do 19 lutego 2023

Cyklon Ulf uderzy w Polskę, najnowsza prognoza wichury i wiatru do 18-19 lutego 2023

Miejscami wiatr może uszkadzać lub zrywać dachy oraz łamać drzewa i gałęzie. Możliwe będą przerwy w dostawie prądu. Sprawdźmy, godzina po godzinie, kiedy i gdzie uderzy groźna wichura.

Najnowsze prognozy wiatru

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych możemy już dostrzec tworzący się i pogłębiający cyklon Ulf. Jego centrum w czwartek 16.02 będzie się znajdować nad Atlantykiem na zachód i północny zachód od Irlandii, a następnie kolejnej doby zacznie się szybko zbliżać nad Bałtyk.

Aktualnie prognozowane położenie cyklonu Ulf nad Bałtykiem o godzinie 01:00, 18 lutego 2023

Cyklon Ulf zagrozi Polsce, będą wichury i burze, prognoza wiatru i ciśnienia 18-19 lutego 2023

Najnowsze prognozy przejścia cyklonu i wichury nad Polską są nadal groźne, bo wiatr w wielu regionach kraju może przekroczyć 80-110 km/h, a lokalnie, zwłaszcza nad morzem oraz w wysoko w górach może być znacznie silniejszy. Wichura wkroczy do Polski w nocy z 17/18 lutego, czyli z piątku na sobotę, gdy centrum niżu znad Skandynawii pojawi się nad Bałtykiem.

Zasięg wichury i prędkości wiatru w porywach w Polsce, do godziny 19:00, 17 lutego 2023

Uderzy cyklon Ulf, będzie silna wichura w Polsce, prognoza wiatru 17 lutego 2023

Początkowo wiatr zacznie się nasilać na północy, zachodzie i północnym zachodzie kraju, a następnie w trakcie nocy obszar zasięgu wichury będzie się stopniowo zwiększać w głąb kraju do centrum na wschód, południowy wschód i północny wschód Polski. Silny wiatr w Polsce będzie spowodowany powstaniem gradientu poziomego ciśnienia, czyli różnicy między południem i północą kraju sięgającą nawet 20 hPa. Dodatkowym czynnikiem będzie obecność prądu strumieniowego nad krajem i sama dynamiczna wędrówka cyklonu.

Prognozowany zasięg wichury i prędkości wiatru, do godziny 01:00, 18 lutego 2023

Będą potężne wichury, wkroczy cyklon Ulf, prognoza wiatru w Polsce w nocy 18 lutego 2023

Najnowsze wyliczenia prognoz numerycznych zaczynają się stabilizować i od kilku aktualizacji wskazują, że wiatr najsilniej powieje w północnej połowie kraju, zwłaszcza na wybrzeżu, ale i w głębi lądu porywy wiatru będą groźne, bo mogą powodować zagrożenie dla życia i mienia. Meteorolodzy z pewnością wydadzą alerty drugiego i najwyższego trzeciego stopnia na znacznym obszarze Polski.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 07:00, 18 lutego 2023

Prognoza godzinowa wiatru i położenia cyklonu, 18 lutego 2023 poranek

Nasilenie wiatru potrwa kilkadziesiąt godzin, aczkolwiek okresy z najsilniejszymi porywami wiatru będą znacznie krótsze. Możemy mieć dłuższy okres z umiarkowanym wiatrem, nagle przerywanym uderzeniem kilku bardzo silnych porywów. Taka sytuacja może potrwać przez cały okres przejścia niżu.

Nasilenie wichury w ciągu dnia w sobotę. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 13:00, 18 lutego 2023

Wichury w Polsce, gdzie wiatr będzie najsilniejszy, prognoza wiatru i cyklonu Ulf, 18 lutego 2023 w dzień

W porównaniu do wcześniejszych prognoz, najnowsze wyliczenia numeryczne zmieniły trajektorię omawianego niżu, gdyż cyklon po przejściu nad Bałtykiem miał sunąć na wschód w kierunku Rosji, a tymczasem obecne prognozy wskazują, że niż zacznie schodzić na południowy wschód w kierunku pogranicza Białorusi i Rosji. Z tego powodu silny wiatr w Polsce będzie możliwy dłużej. Prognoza modelu ECMWF zapowiada silną wichurę we wschodniej Polsce również w niedzielę 19 lutego, aczkolwiek pozostałe modele jeszcze tego wariantu nie potwierdzają, więc sytuację musimy dalej monitorować.

Wstępnie prognozowany zasięg wichury i prędkości wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 19 lutego 2023

Kiedy i gdzie uderzy wichura w Polsce, prognoza wiatru 19 lutego 2023

Obszar trajektorii niżu będzie bardzo dynamiczny, dlatego należy się jeszcze liczyć się ze zmianami prognoz porywów wiatru w poszczególnych regionach. Możemy jednak już teraz przyjąć, że wiatr najsilniej powieje nad morzem oraz w północnej połowie kraju oraz miejscami na wschodzie i południu. W wysokich górach lokalnie może mieć siłę huraganu. Do uderzenia wichury pozostało jeszcze dwa dni. Tuż przed nadejściem żywiołu wydamy najnowszą godzinową prognozę przejścia wichury, aby dokładnie wiedzieć, gdzie i kiedy najmocniej powieje. Wszystko więc wskazuje, że będziemy mieć silną wichurę w Polsce niemal dokładnie rok po przejściu orkanu Eunice.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
PPepe

Noc z 17 / 18 luty to nie z czwartku na piątek, a piątku na sobotę.

16 luty 2023 - 07:48
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Masz rację, poprawione.

16 luty 2023 - 08:30
Odpowiedz