| |
Zagrożenie!
Cyklon uderzył na południu. W Europie przechodzą śnieżyce, ulewy i burze. Śnieg dotrze do Polski

Cyklon uderzył na południu. W Europie przechodzą śnieżyce, ulewy i burze. Śnieg dotrze do Polski

Zgodnie z naszymi prognozami na południu Europy w rejonie Włoch rozwinął się cyklon Denise nazywany przez niemiecką służbę meteorologiczną również niżem Valerie. Przynosi on potężne ulewy, śnieżyce i wiatr o sile wichury. Występują również liczne burze. W rejonie Alp przechodzą ogromne śnieżyce. Miejscami może spaść nawet 50-60 cm śniegu. Strefa frontowa z opadami śniegu dotrze również do Polski między 23/24 listopada. Załamanie pogody obejmie wiele krajów.

Zachmurzenie z systemem frontów atmosferycznych związanych z cyklonem Denise w rejonie Włoch. Dane: Eumetsat o godzinie 12:25, 22 listopada 2022

Cyklon na południu Europy przynosi ulewy, śnieżyce i burze. Śnieg dotrze do Polski, 22-23 listopada 2022

W wielu regionach Włoch, a także na zachodzie Bałkanów oraz w krajach alpejskich obserwujemy potężne załamanie pogody. Niż powstał w efekcie dotarcia wilgotnej strefy frontowej oraz chłodnego powietrza z północny Europy. Dało to impuls do silnej cyklogenezy w rejonie Włoch nad ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnomorskiego. 

Prognozowany zasięg opadów deszczu i śniegu w rejonie Włoch i zachodnich Bałkanów, wtorkowe 22.11 popołudnie

Załamanie pogody na południu Europy, cyklon niesie ulewy, burze i śnieżyce, 22-23 listopada 2022

Potężne śnieżyce przechodzą w rejonie Alp. Miejscami w ciągu najbliższej doby może spaść nawet 10-60 cm śniegu, a uwzględniając poprzednią dobę, to lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć nawet 80 cm.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, do 24 listopada 2022

Atak zimy w Europie , cyklon niesie wichury, ulewy i burze, listopad 2022

Śnieżyce w omawianym okresie wystąpią od pogranicza Włoch, Francji i Szwajcarii po znaczną część Austrii i miejscami Chorwację.

Atak zimy w Livigno na północy Włoch, 22 listopada 2022

Cyklon przynosi nie tylko śnieżyce w rejonie Alp, ale również liczne burze, szczególnie w południowej połowie Włoch. Burze sięgną również zachodnich Bałkanów. Załamanie pogody obejmuje wiele krajów i przesuwa się na wschód Europy. 

Burze zanotowane w Europie do godziny 12:25, 22 listopada 2022

Burze w Europie, cyklon załamuje pogodę, 22-23 listopada 2022

Ulewom i burzom towarzyszą również silne porywy wiatru, miejscami o sile wichury. Lokalnie nie można wykluczyć tornada.

Prognozowane porywy wiatru na południu Europy w rejonie Włoch, 22 listopada 2022

Wichury i ulewy w Europie, cyklon załamuje pogodę, do Polski sprowadzi śnieg, prognoza wichury 22-23 listopada 2022

Strefa frontowa związana z omawianym cyklonem Denise dotrze do Polski i również u nas przyniesie śnieżyce między 23/24 listopada. W kilku wschodnich regionach znowu wrócą zimowe warunki pogodowe. Spadnie sporo mokrego śniegu i warunki na drogach znacznie się pogorszą. Prognozy zasięgu opadów śniegu jeszcze ulegają korektom, ale sytuację monitorujemy. Przed uderzeniem śnieżycy podamy najnowszą prognozę opadów, w której dokładnie wskażemy, w jakich regionach Polski będą najbardziej możliwe opady śniegu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!