| |
Zagrożenie!
Cyklon uderzy w Europę. Przyniesie burze, ulewy i wiatr powyżej 100 km/h. Wpłynie na pogodę w Polsce

Cyklon uderzy w Europę. Przyniesie burze, ulewy i wiatr powyżej 100 km/h. Wpłynie na pogodę w Polsce

Do zachodniej Europy zbliża się kolejny w tym sezonie głęboki cyklon. Nosi imię Georgina i w najbliższych dniach, zwłaszcza między 19-23 października załamię pogodę w kilku krajach. Wpłynie również na warunki atmosferyczne w Polsce, bo skieruje do naszego kraju łagodniejsze powietrze i ponownie temperatury po przymrozkach wzrosną do przyjemnego poziomu, szczególnie w południowej połowie kraju. Na zachodzie, zwłaszcza w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii i Anglii przyniesie wichury, ulewy i burze. Miejscami natężenie opadów będzie duże i może powodować zalania i podtopienia. W rejonie głównego cyklonu również się również niż wtórny.

Głęboki cyklon dotrze do zachodniej Europy. Wpłynie także na pogodę w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, do 22 października 2022

Głęboki cyklon uderzy w Europę 19-22 października 2022, wpłynie również na pogodę w Polsce

W najbliższych dniach strefy frontowe związane z omawianym cyklonem przyniosą opady deszczu, burze i wichury między Półwyspem Iberyjskim i Wyspami Brytyjskimi. Pogoda w tych krajach będzie dynamiczna. Okresami wystąpią burze z ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. 

Prognozowane położenie cyklonu i zasięgu opadów w Portugalii i Hiszpanii, 23 października 2022 nad ranem

Cyklon uderzy w zachodnią Europę, prognoza opadów w Portugalii i Hiszpanii, 23 października 2022

Duże sumy opadów są szczególnie prognozowane miejscami w Hiszpanii i Portugalii. W niektórych regionach może spaść w najbliższych dniach nawet 100-300 mm wody. To bardzo dużo, jak na październik, ponadto większość tych opadów może spaść w kilka godzin w rejonie gwałtowniejszych burz. Niewykluczone są więc zalania i podtopienia, a nawet ryzyko lokalnej powodzi błyskawicznej.

Prognozowana suma opadów w Hiszpanii i Portugalii do 23 października 2022

Cyklon przyniesie ulewy i wichury w Europie, prognoza opadów w Hiszpanii i Portugalii do 23 października 2022

Przemieszczaniu stref frontowych będą towarzyszyć nie tylko opady i miejscami burze, ale również silne porywy wiatru, lokalnie o sile wichury. Wiatr miejscami może przekroczyć 100 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na Półwyspie Iberyjskim do 23 października 2022. Lokalnie porywy wiatru mogą być silniejsze w rejonie burz

Cyklon na zachodzie Europy, przyniesie wichury i ulewy, prognoza wiatru do 23 października 2022

Głęboki cyklon przyniesie opady i silny wiatr również w rejonie Francji, Niemczech, a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii, zwłaszcza, że spodziewamy się także powstania niżu wtórnego. Strefy frontowe z opadami deszczu zaznaczą nad północną Polską, szczególnie 22 października.

Prognozowane położenie cyklonu i przewidywany zasięg opadów w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, 21 października 2022 przed południem

Ulewy i burze w Europie, cyklon uderzy na zachodzie, prognoza opadów i wiatru do 21 października 2022

Również w tej części Europy w najbliższych dniach spodziewamy się większych sum opadów deszczu. Miejscami, zwłaszcza na południu Irlandii może spaść około 80-100 mm wody.

Prognozowana suma opadów Irlandii i Wielkiej Brytanii, do 23 października 2022

Cyklon na zachodzie Europy, prognoza opadów w Wielkiej Brytanii i Irlandii do 23 października 2022

Głęboki cyklon zbliżający się znad Atlantyku do zachodniej Europy wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce. Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie jednocześnie zaciągał ciepłą masę powietrza z południowego zachodu, a następnie skieruje to powietrze do środkowej Europy.

Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km w Europie, 24/25 października 2022

Głęboki cyklon zaciągnie ciepłe powietrze do Polski, prognoza temperatury do 24 października 2022

Dzięki temu ponownie w Polsce będziemy notować temperatury na poziomie około 16-21 st. C., zwłaszcza w południowej połowie kraju, szczególnie po przymrozkach w trakcie ostatniej 3 dekady października.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!