| |
Zagrożenie!
Cyklon Thalke zbliża się do Polski. Przyniesie burze z gradem i ulewnym deszczem. Mamy dokładne prognozy

Cyklon Thalke zbliża się do Polski. Przyniesie burze z gradem i ulewnym deszczem. Mamy dokładne prognozy

Na mapach pogodowych i zdjęciach satelitarnych obserwujemy rozwój kolejnego cyklonu, jaki w Polsce już w niedzielę 24.04 przyniesie miejscami burze z gradem i ulewnym deszczem. Cyklon Thalke stacjonuje obecnie nad Francją, gdzie przynosi miejscami ulewne opady deszczu i lokalne burze, ale już w ciągu najbliższej doby wędrując na północny wschód dotrze do Polski. Strefa opadów z nim związana wejdzie z południa znad Moraw i Słowacji. Z niżem będą związane aż trzy strefy frontowe.

Położenie cyklonu Thalke i kierunek jego przemieszczenia w ciągu najbliższej doby. Dane: Eumetsat, godzina 12:45, 23 kwietnia 2022

Cyklon Thalke zbliża się do Polski, będą burze z gradem i ulewny deszcz

Do Polski najpierw wkroczy front ciepły, a później zaznaczy się front chłodny i okluzji wraz z kręceniem się niżu odwrotnie do wskazówek zegara.

Prognozowane położenie cyklonu Thalke na pograniczu Polski, Czech i Słowacji, 24 kwietnia 2022 o godzinie 14:00

Cyklon Thalke zbliża się do Polski. Przyniesie burze z gradem i ulewny deszcz, prognoza burz na 24 kwietnia 2022

Pierwsza strefa opadów związana z niżem Thalke wkroczy nad Polskę w niedzielny 24.04 poranek. Przelotny deszcz popada miejscami w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim, opolskim i dolnośląskim. W trakcie dnia strefa frontowa będzie się intensyfikować w rejonie centrum niżu. Mocniej popada wtedy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku aż po południowe dzielnice Wielkopolski i częściowo Ziemi Łódzkiej. Popada także na Podkarpaciu.

Prognozowany zasięg opadów, do godziny 17:00, 24 kwietnia 2022

Cyklon Thalke dotrze do Polski, będą burze z gradem, mapa opadów 24 kwietnia 2022

Cyklon Thalke doskonale widoczny na mapie synoptycznej, sprowadzi do Polski cieplejsze i wilgotniejsze powietrze, a przez to powietrze, będzie coraz bardziej chwiejne. Prognozy wskazują na umiarkowaną chwiejność termodynamiczną.

Prognoza energii dostępnej drogą konwekcji, godzina 17:00, 24 kwietnia 2022

Pogoda, Cyklon dotrze do Polski, będą burze z gradem, mapa burzowa 24 kwietnia 2022

Dzięki temu będą warunki do powstania miejscami burz, lokalnie z drobnym gradem. W rejonie konwekcyjnych komórek burzowych, możliwe są również intensywne przelotne opady deszczu i silniejsze porywy wiatru mieszczące się w pierwszym stopniu ostrzeżenia meteorologicznego. Umiarkowane ryzyko burz obejmuje więc przede wszystkim województwo śląskie, małopolskie, opolskie po częściowo łódzkie, podkarpackie i lokalnie świętokrzyskie. Zasięg występowania opadów i burz zalecamy śledzić na bieżąco na radarze opadów. Pamiętajmy, że zjawiska konwekcyjne są rozproszone i przelotne, a to oznacza, że nie wszędzie wystąpią i będą mieć taką samą intensywność.

Przygotowaliśmy dokładną godzinową prognozę wystąpienia opadów deszczu i lokalnych burz w Polsce, od 24, do 25 kwietnia. Jest to prognoza modelu ECMWF

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 20:00, 24 kwietnia 2022

Pogoda. Cyklon Thalke załamie pogodę w Polsce, będą burze z gradem, mapa opadów 24 kwietnia 2022

W nocy 24/25 kwietnia, obszar frontowy z opadami będzie się przesuwał w głąb kraju na północ i północny wschód.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JJGG

A guzik! W zachodniopomorskim nie padało już od miesiąca.

29 kwiecień 2022 - 09:47
Odpowiedz
Monia

A gdzie tu było napisane, że miało padać w zachodniopomorskim?

29 kwiecień 2022 - 20:55
Odpowiedz