| |
Zagrożenie!
Cyklon Stefan przyniesie śnieżyce i wichury. Wiatr przekroczy 150 km/h i spadnie 20-50 cm śniegu. Żywioł zagrozi tysiącom ludzi

Cyklon Stefan przyniesie śnieżyce i wichury. Wiatr przekroczy 150 km/h i spadnie 20-50 cm śniegu. Żywioł zagrozi tysiącom ludzi

W części środkowej Europy, w tym w Polsce warunki pogodowe od kilku dni są bardzo monotonne, bo związane z wyżem, ale to się zmieni w ciągu najbliższej doby, gdy przejdą dwa aktywne fronty atmosferyczne z deszczem i śniegiem. Oczy meteorologów przykuwa obecnie również cyklon Stefan jaki tworzy się nad Atlantykiem. Przyniesie potężną śnieżyce, gdyż spadnie ponad 20-50 cm śniegu, a także huraganowe porywy wiatru, miejscami powyżej 100-150 km/h. Ciśnienie w centrum cyklonu spadnie do około 960 hPa. Żywioł zagrozi tysiącom mieszkańców Islandii.

Prognoza położenia cyklonu Stefan i porywów wiatru, do godziny 13:00, 11 lutego 2023

Cyklon Stefan niesie śnieżyce i huraganowy wiatr, zagrozi mieszkańcom Islandii, prognoza 11 lutego 2023

Na aktualnej mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec cyklon Stefan (Stephan), jaki między 11-12 lutego przejdzie między Islandią i Grenlandią przez wody Oceanu Atlantyckiego. W kolejnych godzinach zacznie szybko postępować cyklogeneza i w sobotę 11.02 w szczycie rozwoju w centrum żywiołu ciśnienie osiągnie około 960 hPa.

Zdjęcie satelitarne z naniesioną pozycją rozwijającego się cyklonu Stefan względem Islandii o godzinie 11:50, 10 lutego 2023. Dane: Eumetsat / Windy

Cyklon Stefan, będą śnieżyce i wichury, zasypie Islandie, zdjęcie satelitarne 10-11 lutego 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że cyklon z całą mocą uderzy bezpośrednio w Islandię. Przyniesie śnieżyce, ale także miejscami również deszcz, zwłaszcza w rejonie wybrzeża. W czasie opadów będą się zdarzać bardzo silne porywy wiatru, miejscami przekraczające 100-150 km/h. Niemiecki model ICON wskazuje, że w głębi lądu w górach wiatr lokalnie może osiągnąć nawet 170 km/h. W rejonie opadów śniegu wystąpią więc zawieje i zamiecie śnieżne. Z pewnością będą odcinki dróg nieprzejezdne.

Prognozowane położenie cyklonu i zasięg jego opadów, do godziny 16:00, 11 lutego 2023

Śnieżyce i huraganowy wiatr przyniesie cyklon Stefan, prognoza opadów na Islandii, 11 lutego 2023

Trzeba przyznać, że w tym sezonie zimowym, do tej pory bardzo głębokie i dynamiczne cyklony na ogół omijają Polskę i środkową Europę. Wichury występują tylko miejscami i przynoszą niewielkie straty, w porównaniu do lutego z zeszłego roku, gdy nad krajem przechodziły orkany. Układy wyżowe zwane antycyklonami dość często chronią nas przed zagrożeniem ze strony niszczącego wiatru.

Prognozowane porywy wiatru w rejonie cyklonu Stefan oraz Islandii, do godziny 19:00, 11 lutego 2023

Prognoza wiatru, cyklon Stefan, 11 lutego 2023

Najsilniejszy wiatr na obszarze Islandii jest prognozowany w sobotę 11.02 wieczorem czasu polskiego. Z silnym wiatrem, a wcześniej śnieżycą i miejscami deszczem zmierzy się ponad 350 tys. mieszkańców tej wyspy. Warunki pogodowe będą skrajne i miejscami niebezpieczne.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Islandii, do 13 lutego 2023. Model ECMWF / Windy

Prognoza śnieżycy na Islandii, ile spadnie śniegu do 13 lutego 2023

W ciągu najbliższych 3 dni na Islandii miejscami spadnie 20-50 cm śniegu, szczególnie od południa po centrum kraju. Na tym jednak nie koniec, bo w następnych dniach kolejne ośrodki niżowe dosypią śniegu i licząc okres między 11-16 lutego, miejscami pokrywa śnieżna wzrośnie o 100-150 cm, zwłaszcza na południu oraz w centrum kraju.

Prognozowany kolejny obszar niskiego ciśnienia z silnym wiatrem na Atlantyku między Grenlandią, Islandią i Wyspami Brytyjskimi, 17 lutego 2023

Nowe cyklony i wichury w prognozach, przewidywania wiatru 17 lutego 2023

Z kolei w Polsce nadal nie widać większego zagrożenia ze strony pogody, jakie by mogło nas spotkać w dalszej części drugiej dekady lutego. Co prawda w sobotę 11.02 na północy silniej powieje wiatr i wystąpi wichura, ale umiarkowana i najsilniejsza na wybrzeżu. W głębi kraju wiatr na ogół nie powinien stanowić zagrożenia. Czeka nas ponadto ocieplenie w kolejnym tygodniu. Warunki pogodowe monitorujemy non stop na całym świecie ze szczególnym wskazaniem na Europę i Polskę. W przypadku istotnych zmian będziemy informować najszybciej, jak to możliwe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!