| |
Zagrożenie!
Cyklon spowoduje ulewy i burze w Polsce. Miejscami spadnie 50 litrów wody. Poczujemy cyrkulacje strefową

Cyklon spowoduje ulewy i burze w Polsce. Miejscami spadnie 50 litrów wody. Poczujemy cyrkulacje strefową

Już tylko godziny odliczamy do załamania pogody, jakie dotrze do Polski szczególnie między 8/9 września 2022. Przez Polskę przejdzie wtedy z zachodu na wschód i północny wschód aktywny front atmosferyczny z opadami deszczu i lokalnymi burzami, punktowo z gradem i silniejszym wiatrem. To będzie skutek oddziaływania cyklonu znad zachodniej Europy, dodatkowo nad nasz kraj dotrze również płytki niż wtórny z tego sporego obszaru niskiego ciśnienia, jaki stopniowo wyprze antycyklon wpływający na pogodę w Polsce przez ostatni ponad tydzień.

Prognozowany obszar oddziaływania niżu i wyżu nad Europą w czasie przechodzenia frontu przez Polskę, noc 8/9 września 2022

Cyklon przyniesie ulewy i burze w Polsce, mapa ciśnienie 8/9 września 2022

Już najbliższej doby 07/08.09 miejscami w rejonach podgórskich, a także na zachodzie i południowym zachodzie Polski wystąpią przelotne opady deszczu i lokalnie niewykluczone burze. To będzie skutek oddziaływania pierwszego ciepłego frontu atmosferycznego związanego z cyklonem Peggy z rejonu Irlandii i Wielkiej Brytanii. Główne załamanie pogody czeka nas jednak między 8/9 września, gdy do Polski wkroczy aktywny front chłodny na którym dodatkowo rozwinie się płytki niż wtórny.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 20:00, 8 września 2022

Załamanie pogody w Polsce przyniesie cyklon, mapa opadów 8 września 2022

Przed uaktywnieniem frontu późnym popołudniem i wieczorem będzie jeszcze gorąco na zachodzie, w centrum i na południu Polski bo temperatura maksymalna sięgnie około 23-28 st. C. Później wkroczy front i pojawią się długo oczekiwane opady deszczu, jakie w ciągu kolejnej doby przejdą z różną intensywnością przez całą Polskę.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 23:00, 8 września 2022

Załamanie pogody spowoduje cyklon w Polsce, będą burze i ulewy, gdzie popada 8 września 2022

W nocy z czwartku na piątek 08/09.09 front z zachodniej i południowo zachodniej Polski będzie stopniowo przesuwał się w głąb kraju na wschód i północny wschód. Początkowo opadom lokalnie mogą towarzyszyć burze. Opady największą intensywność będą mieć w początkowej fazie miejscami na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 02:00, 9 września 2022

Gdzie spadnie deszcz i będą burze, mapa opadów noc 8/9 września 2022

Według najnowszych prognoz, do piątkowego 09.09 poranka strefa frontu atmosferycznego ma się rozciągać od wybrzeża przez częściowo Mazowsze po Lubelszczyznę i lokalnie Podkarpacie.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 08:00, 9 września 2022

 Cyklon załamie pogodę w Polsce, mapa opadów 9 września 2022

Przejściu frontu mogą towarzyszyć miejscami również silniejsze porywy wiatru, ale poniżej pierwszego stopnia ostrzeżenia przed wichurami bo w porywach do około 45-65 km/h. Nieco silniej powieje jedynie w rejonie Półwyspu Helskiego i w Sudetach. 

Maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić między 7-10 września 2022

Prognoza wiatru w czasie załamania pogody związanego z cyklonem w Polsce, do 9-10 września 2022

Zmiana pogody będzie więc odczuwalna, gdyż po ponad tygodniu słonecznej aury z umiarkowaną temperaturą nagle przejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu i wzrostem zachmurzenia, a także z nieco silniejszym wiatrem. W zamian ustąpi ryzyko przymrozków w całym kraju i wreszcie spadnie potrzebny deszcz.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 10 września 2022

Prognoza sumy opadów w Polsce do 10 września 2022

Nie wszędzie sumy opadów będą od razu zadowalające, ale w wielu regionach powinno spaść w czasie przejścia frontu nawet 10-50 mm wody na m2 ziemi. Najwięcej na zachodzie i miejscami na południu oraz w centrum kraju, czyli tam gdzie deszcz jest najbardziej oczekiwany. Na tym jednak nie koniec bo kolejne znaczące opady w Polsce wystąpią 10 września, zwłaszcza na południu, w centrum i miejscami na północy i północnym zachodzie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!