| |
Zagrożenie!
Cyklon Sitrang uderzył na wschodzie. Wiele ofiar i duże straty. Blisko 5 mln odbiorców bez prądu

Cyklon Sitrang uderzył na wschodzie. Wiele ofiar i duże straty. Blisko 5 mln odbiorców bez prądu

Sezon cyklonów tropikalnych w kolejnych tygodniach na półkuli północnej Ziemi będzie stopniowo wygasał, ale jeszcze powierzchnia mórz jest na tyle ciepła, że zdołają się jeszcze rozwijać głębokie układy niskiego ciśnienia na Pacyfiku, Atlantyku czy w basenie Oceanu Indyjskiego. Niektóre z nich w sprzyjających warunkach stają się huraganami lub tajfunami.

Zwykłe cyklony mimo, że generują słabszy wiatr, to również są groźne. W tym tygodniu przykładem jest cyklon Sitrang, który uderzył w Bangladesz. Niestety, co najmniej 28 osób zginęło. Blisko 5 milionów odbiorców pozostało bez prądu po przejściu cyklonu.

Cyklon Sitrang nad Bangladeszem, 24 października 2022. Foto: NASA

Cyklon Sitrang uderzył w Bangladesz, wiele ofiar i powodzie, październik 2022

Cyklon Sitrang uderzył w południowy Bangladesz w miniony poniedziałek 24.10. Władze wcześniej zarządziły ewakuację około miliona osób, zanim ta silna burza z ulewami i wichurami uderzyła w ląd. Wiatr przekraczał w porywach 80 km/h, ale to wystarczyło, aby w tym gęsto zaludnionych terenie - domie dla milionów ludzi spowodować liczne uszkodzenia. Władze kraju poinformowały o prawie 10 tysiącach domów z uszkodzonymi lub zniszczonymi dachami pokrytymi blachą. Ulewne opady deszczu zniszczyły ponadto uprawy na dużych połaciach gruntów rolnych. 

Skutki uderzenia cyklonu Sitrang w Bangladeszu, 25 października 2022. Foto: Rabin Chowdhury 

Cyklon Sitrang przyniósł powódź i zniszczenia w Bangladeszu, październik 2022

Po przejściu cyklonu prawie pięć milionów ludzi było w środę 26 października nadal bez prądu - poinformował urzędnik Rady Elektryfikacji Obszarów Wiejskich - Debashish Chakrabarty. Ulewne deszcze były notowane na przeważającym obszarze Bangladeszu. Woda zalała takie miasta, jak Dhaka, Khulna i Barisal. Miejscami spadło 250-334 mm wody.

Zalania i powodzie po uderzeniu cyklonu Sitrang w Bangladeszu

Dzięki coraz lepszym prognozom i systemom ostrzegawczym przed uderzeniem żywiołów, liczba ofiar cyklonów, huraganów i tajfunów spada. Obecna liczba ofiar jest znikoma w porównaniu do cyklonu z 1970 roku, gdy w Bangladeszu zginęło wiele tysięcy ludzi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!