| |
Zagrożenie!
Cyklon Rixa załamie pogodę. Śnieżyca przyniesie 40 cm śniegu i sparaliżuje drogi w Europie. Będą zawieje śnieżne

Cyklon Rixa załamie pogodę. Śnieżyca przyniesie 40 cm śniegu i sparaliżuje drogi w Europie. Będą zawieje śnieżne

O zimie z całodobowym mrozem i śnieżycami w Polsce w najbliższych dniach możemy nadal zapomnieć, tym bardziej, że czeka nas silniejsze ocieplenie do soboty. Zupełnie inaczej będzie na północy i północnym wschodzie Europy. Cyklon Rixa sprowadzi śnieżyce oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami spadnie ponad 25-40 cm śniegu i będzie paraliż na drogach. Załamanie pogody obejmie kilka krajów, od Norwegii przez Szwecję, Finlandię po Rosję. Zima w tych regionach kontynentu ma się nadal dobrze.

Prognoza zasięgu śnieżycy w północnej Europie, 16 lutego 2024

Cyklon Rixa zasypie drogi w Skandynawii w lutym 2024, spadnie 40 cm śniegu

Obszar północnej i wschodniej Europy jest nadal smagany przez silny mróz i opady śniegu. Temperatury miejscami spadają poniżej -40/-20 st. C. Utrzymujące się antycyklony, w które wchodzą okresami układy niżowe ze strefami frontowymi zapewniają trwanie zimowej pogody. Nie inaczej będzie w ciągu najbliższej doby. Znad Morza Północnego w rejon Norwegii dotrze cyklon Rixa z frontem atmosferycznym niosącym śnieżyce. Opady śniegu obejmą najpierw południowe regiony Norwegii, a następnie centrum i północ kraju, gdyż na południu przy adwekcji cieplejszego powietrza śnieg przejdzie w deszcz.

Prawdopodobieństwo wystąpienia śnieżycy w Skandynawii na północy Europy, do 16 lutego 2024

Cyklon Rixa zasypie drogi, będzie paraliż na północy Europy, luty 2024, gdzie jest zima

Śnieżyca następnie obejmie centralną i północną Szwecję i Finlandię, a później przesunie się nad północno zachodnią Rosję. Na całym tym obszarze spodziewamy się intensywnych i umiarkowanych opadów śniegu oraz chwilami silnych porywów wiatru do 50-90 km/h. Będą więc zawieje i zamiecie śnieżne, które utworzą zaspy śnieżne i spowodują miejscami paraliż na drogach.

Prognoza zasięgu śnieżycy na północy Europy, do 17 lutego 2024

Śnieżyca zasypie drogi w Skandynawii, zima spowoduje paraliż luty 2024

Możliwe będą problemy nie tylko drogach, ale także na kolei oraz w lotnictwie. Część lotów zostanie odwołana lub przełożona na inne lotniska. Co ciekawe, w czasie gdy w północnej i północno wschodniej Europie będziemy mieć kolejne w tym sezonie uderzenie ostrej zimy, to w Polsce oczekujemy wysokich temperatur. Pogoda nie będzie zimowa, a bardziej wiosenna, z temperaturami maksymalnymi między 15-17 lutego w wielu regionach do około 10-16 st. C., być może lokalnie 17 st. C. na południowym zachodzie i południu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w północnej Europie do 17 lutego 2024

Gdzie spadnie śnieg i zima w Europie, prognoza pokrywy śnieżnej luty 2024

W omawianym okresie miejscami spadnie do 10-40 cm śniegu między Norwegią, Szwecją, Finlandią i Rosją. To będzie kolejny w tym sezonie silny atak zimy w tym regionie Europy. Z kolei w Polsce z akcentów zimowych, to w najbliższych dniach możemy jedynie liczyć na powrót powszechnego i niewielkiego mrozu, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju między 18-19 lutego. Ponadto między 19-20 lutego prawdopodobnie popada śnieg na północnym wschodzie kraju.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!