| |
Zagrożenie!
Cyklon przyniesie silne wichury. Złamane drzewa zablokują drogi. Mamy najnowsze prognozy wiatru

Cyklon przyniesie silne wichury. Złamane drzewa zablokują drogi. Mamy najnowsze prognozy wiatru

Wkraczamy w okres bezpośredniego śledzenia rozwoju sytuacji atmosferycznej nad europejskim obszarem synoptycznym, która doprowadzi do uderzenia silnej wichury w Polsce między 23-24 listopada. Do wystąpienia wiatru o prędkości co najmniej 70-100 km/h w wielu regionach kraju dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin. Schodzący i rozwijający się wtórny cyklon doprowadzi do zaostrzenia gradientu ciśnienia i wywoła najsilniejszą wichurę tej jesieni w naszym regionie. Niestety, żywioł może powodować szkody.

Rozwijający się obszar pola niskiego ciśnienia nad północnym Atlantykiem z którego wyłoni się nad Skandynawią cyklon niosący uderzenie wichury w Polsce. Dane satelitarne Eumetsat z godziny 10:45, 21 listopada 2023

Cyklon przyniesie silne wichury w Polsce między 23-24 listopada 2023, najnowsze prognozy wiatru

Dzięki najnowszym zdjęciom satelitarnym oraz wyliczeniom modeli pogodowych możemy godzina po godzinie analizować nadchodzące nas załamanie pogody. Na naszą uwagę zasługuje obecnie obszar północnego Atlantyku. Rozwija się tam bardzo głęboki cyklon z ciśnieniem schodzącym w ciągu najbliższej doby w jego centrum do około 953 hPa.

Prognozowany silny prąd strumieniowy nad Polską i Europą wzmacniający przepływ powietrza i rozwój cyklonu oraz nasilający wichurę między 23-24 listopada 2023

Cyklon i prąd strumieniowy przyniesie niszczącą wichurę w Polsce 23-24 listopada 2023, najnowsza prognoza wiatru

Z cyklonem jest związany aktywny front atmosferyczny, który przez Skandynawię sięgnie również Polski. Na froncie rozwinie się wtórny cyklon, który w rejonie Estonii osiągnie w centrum układu ciśnienie minimalne na poziomie około 968 hPa według najnowszych prognoz. W tym czasie dodatkowo przez Polskę będzie przechodził liniowy układ szkwałowy napędzany także osią prądu strumieniowego.

Prognozowany zasięg wichury w Polsce do godziny 07:00, 23 listopada 2023

Prognoza wichury w Polsce, 23 listopada 2023

Stopniowego nasilenia wiatru i uderzenia wichury w Polsce spodziewamy się już w trakcie nocy na 23 listopada na północy kraju, zwłaszcza nad morzem. Sytuacja zacznie się zmieniać w trakcie dnia, gdy zasięg wichury będzie się rozszerzał nad krajem z północy na południe. Szczególnie groźnie zrobi się w trakcie popołudnia, wieczorem i nocą na 24 listopada, gdy z północy na południe kraju będzie schodziła linia szkwału z bardzo silnymi porywami wiatru i opadami deszczu. Lokalnie mogą wystąpić także burze.

Prognozowane porywy wiatru w czasie wichury w Polsce do godziny 19:00, 23 listopada 2023

Linia szkwału, burze i wichury w Polsce, prognoza wiatru 23 listopada 2023

Wiatr na ogół w porywach może maksymalnie osiągnąć do 70-100 km/h, ale miejscami, zwłaszcza nad morzem, w górach oraz lokalnie na nizinach w linii szkwałowej niewykluczone jest przekroczenie 100 km/h. Wiatr o takiej prędkości wyrządza już spore szkody, w tym łamie drzewa, które z kolei blokują drogi i zrywają linie energetyczne. Dochodzi również do uszkodzeń dachów, a w przypadku słabszych konstrukcji także do ich zerwania.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce w nocy na 24 listopada 2023

Cyklon przyniesie niszczące wichury w Polsce, prognoza wiatru na noc 24 listopada 2023

Silny wiatr w wielu regionach Polski wystąpi okresami także w piątek 24 listopada, ale będzie już słabszy w porywach do około 50-80 km/h. Bez wątpienia będzie to najsilniejsza wichura tej kończącej się jesieni meteorologicznej w Polsce, jednak z pewnością nie najsilniejsza przed nastaniem wiosny. Niewykluczone, że w trakcie zimy aktywna cyrkulacja strefowa Atlantyku przyniesie w rejonie kraju uderzenie także groźnego orkanu, a to w ostatnich latach zdarza się często.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce do 24 listopada 2023. Wyliczenia modelu GFS

Cyklon, linia szkwału i burze w Polsce, prognozowane maksymalne porywy wiatru do 24 listopada 2023

Niestety, nasze prognozy wichury i to z dużym wyprzedzeniem sprawdzą się więc co do joty. Mamy więc czas aby przygotować się do nadejścia żywiołu. Uprzątnijmy balkony i tarasy oraz nie parkujmy samochodów pod drzewami. W rejonach gdzie często dochodzi do awarii prądu po wichurach warto również kupić baterie, aby nie zostać odciętym od świata. Naładujmy również telefony przed nadejściem silnego wiatru.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!