Cyklon przyniesie niszczące wichury. Huraganowy wiatr przekroczy 140 km/h. Żywioł uderzy w ten region Europy
Wkraczamy w sezon jesiennych wichur niesionych do Europy przez dynamiczne cyklony atlantyckie często rozwijające się w osi prądu strumieniowego. Najbardziej narażonymi regionami są północno zachodnie dzielnice kontynentu, ale czasami trajektoria tych niżów obejmują również inne rejony, dlatego musimy skrupulatnie monitorować sytuację. Najnowszym przykładem jest cyklon, który w tym tygodniu uderzy w rejon Wysp Brytyjskich. Huraganowy wiatr na lądzie będzie łamał drzewa i uszkadzał dachy oraz odcinał prąd.
Prognozowany cyklon zbliżający się w rejon Wysp Brytyjskich tuż przed uderzeniem w ląd o godzinie 08:00, 27 września 2023
Za nami kolejna doba z aktualizacji modeli numerycznych i nadal wszystkie wiodące ośrodki potwierdzają powstanie i rozwinięcie się głębokiego niżu w rejonie silnego prądu strumieniowego przecinającego Atlantyk między rejonem Ameryki Północnej i zachodniej Europy. Ciśnienie w centrum cyklonu przed uderzeniem w ląd według prognoz modelu GFS i ECMWF ma maksymalnie spaść do około 969-970 hPa po czym zacznie się wypełniać. Jak na warunki europejskie będzie to więc głęboki i dynamiczny układ niżowy.
Prognozowane podejście cyklonu wraz zasięgiem wichury i porywów wiatru o godzinie 14:00, 27 września 2023. Model ECMWF
Wichura przyniesie straty nie tylko na lądzie szczególnie w rejonie wybrzeża Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale także będzie poważnym zagrożeniem dla żeglugi z powodu sztormu z bardzo wysokimi falami. Wiatr najsilniej powieje przed lądem na otwartych wodach Atlantyku. Blisko centrum cyklonu wiatr w zależności od danego modelu jest prognozowany maksymalnie do około 150-180 km/h.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w północno zachodniej Europie do 28 września 2023, model GFS
Porywy wiatru na lądzie będą słabsze, ale nadal bardzo silne i miejscami niszczące. Wiatr może osiągnąć lub przekroczyć 80-140 km/h, a na szczytach szkockich gór będzie jeszcze silniejszy z uwagi na oddziaływanie prądu strumieniowego. Przykładem z ostatniej doby jest Cairngorm, gdzie zmierzono 165 km/h.
Prognozowane podejście i uderzenie głębokiego cyklonu w rejo Wysp Brytyjskich przez Met Office, 27 września 2023
Przejściu cyklonu będą towarzyszyć nie tylko wichury, ale także dwie strefy frontowe niosące miejscami ulewne opady deszczu, ponadto lokalnie może wystąpić również burza.
Prognozowane sumy opadów w rejonie Wysp Brytyjskich związane z omawianym cyklonem do 28 września 2023
Wichura z załamaniem pogody z rejonu Wysp Brytyjskich nie zagrozi Polsce, gdyż w tym czasie słoneczną i ciepłą aurę zapewni nam wyż znad Rosji blokujący wtargnięcie cyklonu w głąb Europy. Ostatecznie z opadami po minięciu Wielkiej Brytanii i Irlandii przesunie się w rejon zachodniej Skandynawii. Wpłynie jednak na temperatury w Polsce, bo zaciągnie ciepłe masy powietrza do środkowej Europy i szczególnie między około 26-29 września w wielu regionach zanotujemy do około 24-29 st. C., co oznacza kolejny podmuch gorącego lata.
DobraPogoda24.pl