| |
Zagrożenie!
Cyklon Oleg miesza w pogodzie. Przechodzą burze, śnieżyce i ulewy. Wichury nadal możliwe

Cyklon Oleg miesza w pogodzie. Przechodzą burze, śnieżyce i ulewy. Wichury nadal możliwe

W ciągu minionej doby przez Polskę przeszedł z zachodu na wschód kraju front okluzji związany z cyklonem Oleg. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin pozostaniemy pod jego wpływem. Ponownie w wielu regionach przejdą śnieżyce, ulewy, okresami z wiatrem o sile wichury. Lokalnie będą możliwe również burze i opady krupy śnieżnej. Większość opadów tym razem będzie mieć charakter bardziej rozproszony i przelotny. W rejonach górskich i podgórskich będą przeważać opady śniegu i tam będą się akumulować. Na nizinach śnieg, który spadnie będzie topnieć.

Położenie cyklonu Oleg i zachmurzenie z nim związane w rejonie Polski o godzinie 09:20, 1 lutego 2023. Dane: Eumetsat / Windy

Cyklon Oleg miesza w pogodzie, przechodzą burze, wichury, śnieżyce i ulewy, 1 lutego 2023

Cyklon Oleg znajduje się obecnie w rejonie pogranicza Litwy i Łotwy. Kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciąga do Polski świeże powietrze polarnomorskie. Miejscami pojawią się przejaśnienia i ponownie wzrośnie chwiejność termodynamiczna. W rejonie przelotnych opadów mogą więc rozwinąć się ponownie lokalne burze.

Zanotowane burze w Polsce w ciągu minionej doby

Liczne burze w Polsce, cyklon Oleg miesza w pogodzie, zanotowane wyładowania do 1 lutego 2023

Opady tym razem nad Polską nie mają charakteru frontalnego, a są bardzo rozproszone i liczne. Miejscami opady będą mieć umiarkowane i dość intensywne natężenie, ale raczej krótkotrwałe.

Prognoza rozproszonych mieszanych opadów w Polsce, do godziny 13:00, 1 lutego 2023

Cyklon Oleg wpływa na pogodę w Polsce, prognoza opadów 1 lutego 2023

Przelotnym opadom miejscami będą towarzyszyć silne porywy wiatru, miejscami do 50-80 km/h. Zasięg tych opadów jest bardzo ograniczony, dlatego najlepiej sprawdzać gdzie faktycznie pada i z jakim natężeniem na radarze opadów.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 1 lutego 2023

Wichury, ulewy, śnieżyce i burze w Polsce, cyklon Oleg miesza w pogodzie, prognoza godzinowa 1 lutego 2023

Minionej doby na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru przekroczyły 50-75 km/h. Silniej powiało na północy i północnym zachodzie, miejscami powyżej 80-90 km/h. Przykładowo na stacji IMGW w miejscowości Resko i Sulejów zmierzono 83 km/h. Silniej powiało w górach. Blisko 100 km/h zanotowano na Kasprowym Wierchu, a na Śnieżce prawie 159 km/h.

Prognoza porywów wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 1 lutego 2023

Silny wiatr w Polsce, prognoza wiatru w czasie cyklonu Oleg, 1 lutego 2023

Rozproszone przelotne mieszane opady w Polsce w różnych regionach utrzymają się także w godzinach wieczornych. Również w tym czasie popada miejscami śnieg, deszcz lub deszcz ze śniegiem bądź krupa śnieżna.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 19:00, 1 lutego 2023

Prognoza opadów w Polsce, 1 lutego 2023, gdzie spadnie śnieg

W ciągu najbliższej doby sporo śniegu ponownie spadnie miejscami w rejonach podgórskich i górskich. Zima w tej części kraju będzie się nadal umacniać. Z kolei dodatnia temperatura na nizinach będzie powodować dalsze topnienie śniegu po ich wystąpieniu.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 22:00, 1 lutego 2023

Gdzie spadnie śnieg, dokładna prognoza godzinowa opadów, 1 lutego 2023

W czwartek 2 lutego nad Polskę wkroczy bezpośrednio niż i przyniesie w wielu regionach ponownie opady śniegu i deszczu. Spodziewamy się również wichury, szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Szczegółowy podamy w kolejnej prognozie pogody na którą już teraz zapraszamy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!