| |
Zagrożenie!
Cyklon Noah przyniesie wichury i ochłodzenie. Front przejdzie przez Polskę. Sięgniemy po ciepłe ubrania

Cyklon Noah przyniesie wichury i ochłodzenie. Front przejdzie przez Polskę. Sięgniemy po ciepłe ubrania

Na mapach synoptycznych pojawił się cyklon Noah, który kolejnej doby przechodząc przez Bałtyk w kierunku Krajów Nadbałtyckich przyniesie miejscami wichury oraz opady deszczu i niewykluczone lokalne burze. Jego aktywny front chłodny przejdzie z zachodu na wschód Polski. Za frontem napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza i będziemy zmuszeni do sięgnięcia po cieplejsze ubrania. Wiatr w rejonie oddziaływania cyklonu w wielu regionach przekroczy lub osiągnie 50-85 km/h, a wysoko w górach oraz w głębi morza nawet 100 km/h.

Prognozowany chłodny front związany z cyklonem Noah zbliżający się do Polski o godzinie 14:00, 3 października 2023

Cyklon Noah przyniesie wichury, ulewy, burze i ochłodzenie w Polsce między 4-5 października 2023

Przed frontem chłodnym Polska będzie w zasięgu wyżu oraz pod wpływem adwekcji bardzo ciepłego powietrza, dlatego czeka nas kolejny jednodniowy podmuch lata wspomagany dodatkowo przez ciepły wiatr w górach. Sytuacja zacznie się zmieniać późnym popołudniem lub wieczorem gdy do zachodnich regionów kraju we wtorek 3 października zacznie z Niemiec wkraczać strefa aktywnego frontu atmosferycznego. W jego rejonie pojawią się opady deszczu, a także nasili się wiatr. Lokalnie nie można wykluczyć również burzy.

Prognozowany zasięg opadów i frontu chłodnego nad Polską o godzinie 23:00, 3 października 2023

Cyklon Noah przyniesie wichury w Polsce, prognoza wiatru i opadów 3 października 2023

Strefa frontowa wieczorem i nocą na 4 października będzie się dalej z zachodu przesuwać na wschód w głąb kraju. W jej rejonie odczujemy silny wiatr, ponadto miejscami przelotnie popada deszcz. Punktowo może również zagrzmieć. Do środy 4 października centrum cyklonu przemieści się nad północno zachodnią Rosję.

Prognoza porywów wiatru i zasięgu wichury w Europie w rejonie Polski o godzinie 14:00, 4 października 2023

Wichury w Europie i Polsce, najnowsza prognoza wiatru 4 października 2023

Generalnie w czasie przejścia omawianego cyklonu nad Bałtykiem oraz przechodzenia frontu chłodnego przez nasz kraj maksymalne porywy wiatru mogą osiągnąć do około 50-80 km/h. Mocniej powieje nad morzem oraz w głębi Bałtyku, a także wysoko w górach. Porywy wiatru mogą tam przekraczać 90-100 km/h. W kilku regionach zostanie więc wydany pierwszy stopień alertu pogodowego przed wiatrem.

Ochłodzenie w Polsce po przejściu chłodnego frontu. Prognoza temperatury maksymalnej, 4 października 2023

Ochłodzenie sprowadzi do Polski cyklon Noah

Zwróćmy uwagę na zmianę temperatury, jaka dokona się w Polsce w ciągu doby. Z termicznego lata przejdziemy do termicznej jesieni. Zamiast 24-29 st. C., to temperatura w wielu regionach spadnie do 14-20 st. C. Kolejnego przejściowego ocieplenia spodziewamy się szczególnie między około 8-9 października. 

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!