| |
Zagrożenie!
Cyklon Markus zagrozi milionom ludzi. Z zachodu uderzy potężna wichura. Wiatr osiągnie do 100-150 km/h

Cyklon Markus zagrozi milionom ludzi. Z zachodu uderzy potężna wichura. Wiatr osiągnie do 100-150 km/h

Sezon na silne cyklony atlantyckie nadal trwa. Na przełomie marca i kwietnia w zachodnią Europę w rejonie Francji i południowej Anglii uderzy potężny cyklon Markus. Najnowsze prognozy wskazują, że przyniesie wiatr na lądzie w porywach do 100-150 km/h, a znacznie silniej powieje na otwartych wodach oceanu. Żywioł zagrozi milionom ludzi w kilku krajach. Jego centrum dotrze także w rejon Polski, ale u nas nie przyniesie większego zagrożenia wiatrowego. Spodziewane są również burze i miejscami ulewne opady deszczu.

Prognozowane porywy wiatru i położenie cyklonu Markus zbliżającego się do zachodniej Europy o godzinie 21:00, 30 marca 2023

Cyklon Markus uderzy w zachodnią Europę, przyniesie wichury w kilku krajach, zagrozi milionom ludzi na przełomie marca i kwietnia 2023

Układ cyklonu narodził się nad wodami Atlantyku na wschód od wybrzeża Ameryki Północnej i obecnie przesuwa się na wschód i północny wschód w kierunku Europy. W czwartek 30.03 bardzo szybko pogłębi się i nabierze mocy na zachód i południowy zachód od wybrzeża Francji i Irlandii, gdy znajdzie się w osi silnego prądu strumieniowego. 

Prognozowane położenie cyklonu Markus między Francją i Wyspami Brytyjskimi o godzinie 02:00, 31 marca 2023

Cyklon Markus uderzy w Europę, będą potężne wichury, prognoza ciśnienia i wiatru 31 marca 2023

Przed uderzeniem w ląd ciśnienie w centrum cyklonu spadnie do około 977-978 hPa, a następnie od rejonu Anglii zacznie się wypełniać, czyli ciśnienie ponownie zacznie rosnąć. Najnowsza aktualizacja niemieckiego modelu ICON wskazuje na wiatr mogący osiągać w centrum żywiołu nad wodami oceanu przed lądem Europy w porywach do nawet 160-190 km/h, czyli mówić będzie o huraganowym wietrze. Wystąpi więc potężny sztorm z bardzo wysokimi falami, miejscami przekraczającymi kilkanaście metrów. 

Prognozowana potężna wichura na zachodzie Europy. Przewidywane porywy wiatru o godzinie 05:00, 31 marca 2023

Potężne wichury przyniesie cyklon Markus, prognoza wiatru 31 marca 2023

Wichura najpierw uderzy w zachodnią i północno zachodnią Francję, a później potężny wiatr uderzy również w południowe i południowo zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii. Huraganowy wiatr szczególnie nasili się między wybrzeżem Francji i Anglii nad Kanałem La Manche.

Aktualnie prognozowane porywy wiatru w czasie oddziaływania cyklonu Markus między Francją i Anglią o godzinie 13:00, 31 marca 2023

Huraganowy wiatr przyniesie cyklon Markus, najnowsza prognoza 31 marca 2023 

Bardzo silne wichury będą odczuwalne niemal w całej Francji, a ponadto silny wiatr uderzy także w Belgię, Luksemburg oraz częściowo w Holandię i Niemcy, zwłaszcza w południowe dzielnice tego kraju. Huraganowy wiatr wystąpi także w rejonach alpejskich. Wiatr na tym obszarze w porywach osiągnie do około 80-150 km/h, a w wysokich Alpach może miejscami przekroczyć tę prędkość.

Prognozowana chwiejność powietrza wskazująca na możliwość burz w czasie oddziaływania cyklonu Markus w zachodniej Europie o godzinie 17:00, 31 marca 2023

Cyklon Markus sprowadzi wichury, burze i ulewy, prognoza burz 31 marca 2023

Cyklon przyniesie nie tylko potężne wichury, ale również miejscami burze z ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Silne załamanie pogody obejmie kilka krajów. Jego skutki odczujemy również w Polsce, bo centrum omawianego niżu znajdzie się w rejonie naszego kraju 1 kwietnia. Na szczęście wtedy będzie to już wypełniający się niż, który nie przyniesie większego zagrożenia ze strony wiatru. 

Prognozowana suma opadów w zachodniej Europie i Polsce w czasie oddziaływania cyklonu Markus do 1 kwietnia 2023

Ulewy, burze i wichury, skutki cyklonu Markus w Polsce i Europie, prognoza opadów do 1 kwietnia 2023

Markus wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce między 31 marca i 2 kwietnia. W tym czasie przyniesie miejscami opady deszczu i lokalne burze, ponadto zaciągnie cieplejszą masę powietrza i pojawią się na krótko bardziej wiosenne temperatury, ale między 1-2 kwietnia, gdy będziemy po jego zachodniej chłodniejszej stronie zaciągnie chłodniejszą masę powietrza i wtedy miejscami mogą również wrócić opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz zapoczątkuje kolejny okres ochłodzenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!