| |
Zagrożenie!
Cyklon Kevin na południu. Niesie ulewy i wiatr powyżej 175 km/h. Tysiące ludzi w panice podczas huraganu i trzęsienia ziemi

Cyklon Kevin na południu. Niesie ulewy i wiatr powyżej 175 km/h. Tysiące ludzi w panice podczas huraganu i trzęsienia ziemi

Z uwagą śledzimy nadal trwający sezon cyklonów tropikalnych na półkuli południowej Ziemi. Oczy meteorologów są aktualnie zwrócone na cyklon Kevin generujący huraganowy wiatr powyżej 175 km/h. Jego przejściu towarzyszą ulewy, burze i wysokie fale sztormowe. W czasie uderzenia w ląd Vanuatu wystąpiło również trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5. Tysiące ludzi w panice nie wiedziało, czy ma wybiegać w zasięg przechodzącego cyklonu, czy nadal pozostać w drżących domach. Ten piękny archipelag nagle stał się regionem niezwykle niebezpiecznym.

Położenie cyklonu tropikalnego Kevin oraz prognoza jego siły i trajektorii o godzinie 13:20, 3 marca 2023. Dane: CIMSS

Cyklon Kevin uderzył w Vanuatu, huraganowy wiatr przekracza 175 km/h, było trzęsienie ziemi, prognoza wiatru, marzec 2023

W tym wyspiarskim kraju Vanuatu wprowadzono stan wyjątkowy, bo nad regionem przeszedł nieco wcześniej cyklon Judy, a aktualnie bezpośrednio na warunki pogodowe wpływa cyklon Kevin. Aktualnie generuje wiatr ze średnią prędkością 165 km/h, a w porywach około 177 km/h. Siła wiatru jest więc charakterystyczna dla huraganu drugiej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Porusza się ze średnią prędkością 21 km/h na południowy wschód. Na poniższej prognozie doskonale widać, że cyrkulacja powietrza w cyklonie na południowej półkuli Ziemi kręci się zgodnie ze wskazówkami zegarów, czy odwrotnie do sytuacji na półkuli północnej.

Prognozowane położenie cyklonu Kevin i słabnącego cyklonu Judy o godzinie 17:00 czasu polskiego, 3 marca 2023. Dane: ECMWF / Windy

Cyklon Kevin niesie huraganowy wiatr, ulewy i burze w Vanuatu, prognoza położenia i wiatru, 3-4 marca 2023

Sytuacja jest wyjątkowa, bo jeszcze chyba nigdy wcześniej nie uderzyły dwa z rzędu cyklony w Vanuatu w tak krótkim odstępie czasu. Gdy mieszkańcy zaczęli sprzątać drogi i naprawiać linie energetyczne po przejściu cyklonu Judy, to nagle pojawił się alert i musieli się schronić przed cyklonem Kevin. Jeśli do tego dodamy trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 przy uderzeniu obecnego wiatrowego żywiołu, to mamy sytuację bez precedensu.

Epicentrum trzęsienia ziemi w rejonie Vanuatu, 2 marca 2023. Dane: USGS

Cyklon Kevin z trzęsieniem ziemi w Vanuatu, marzec 2023

Przechodzący żywioł zrywa dachy, łamie drzewa i niszczy linie energetyczne. W niektórych dzielnicach Port Vila - stolicy kraju prądu nie ma już od kilku dni.

Skutki cyklonu Jude przed uderzeniem Kevina w Vanuatu, 2 marca 2023

W czasie stabilnych warunków pogodowych i sejsmicznych ten wyspiarski kraj jest pięknym regionem, ale tak naprawdę jest zaliczany do regionów niezwykle narażonych na klęski żywiołowe wywołane przez aktywność płyt tektonicznych, a w konsekwencji możliwych silnych trzęsień ziemi i ryzyka tsunami.

Prognozowana suma opadów w rejonie Vanuatu do 6 marca 2023. Dane: ECMWF /Windy

Ulewy, burze, huraganowy wiatr i trzęsienie ziemi w Vanuatu, prognoza opadów do 6 marca 2023

Kolejnym czynnikiem powodującym niebezpieczne warunki zagrażające życiu i mieniu są cyklony tropikalne niosące huraganowy wiatr, burze i ulewy z powodziami. Raj może się więc szybko zmienić w dosłowne piekło.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!