| |
Zagrożenie!
Cyklon Juliette uderzył w ląd. Przechodzą wichury, śnieżyce, ulewy i burze. Żywioł zaskoczył tysiące ludzi w Europie

Cyklon Juliette uderzył w ląd. Przechodzą wichury, śnieżyce, ulewy i burze. Żywioł zaskoczył tysiące ludzi w Europie

W środkowej Europie w tym w Polsce na początku marca 2023 stabilną pogodę zapewnia jeszcze skraj wyżu, ale zupełnie inaczej jest na południu kontynentu. Nad basenem Morza Śródziemnego rozwinął się cyklon Juliette. Przynosi całą paletę zjawisk atmosferycznych, bo uderzyły wichury, ulewy i burze, a nawet śnieżyce na Majorce. Śnieg na tej popularnej wyspie nie zdarza się często. Na morzu szaleje sztorm i generuje fale osiągające nawet 8 m wysokości. Żywioł zablokował wiele ulic, a po opadach śniegu pojawiła się miejscami powódź błyskawiczna.

Cyklon Juliette w rejonie Majorki i Sardynii widoczny na zdjęciu satelitarnym, 28 lutego 2023. Dane: NASA

Cyklon Juliette uderzył na południu Europy, ulewy, śnieżyce i burze na Majorce, marzec 2023

Cyklon szczególnie dotkliwy okazał się dla mieszkańców i turystów przebywających na Majorce. Na tej wyjątkowej wyspie wiatr łamał i powalał drzewa, ponadto przeszły śnieżyce i ulewy, a po opadach miejscami doszło do licznych zalań i podtopień całych połaci tej wyspy. Warunki pogodowe były ekstremalne.

Prognozowane położenie cyklonu Juliette (niżu Zakariyya) na południu Europy o godzinie 13:00, 2 marca 2023

Cyklon Juliette przynosi ulewy, śnieżyce, wichury i burze w Europie, prognoza położenia 2 marca 2023

Zasięg oddziaływania cyklonu w ostatnich kilkudziesięciu godzinach jest spory, bo wpłynął na pogodę od południowej Francji, gdzie w górach i rejonach podgórskich przyniósł śnieżyce przez hiszpańskie Baleary, po część Włoch, a obecnie także Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę po Słowenię, gdzie przynosi ulewy, lokalne burze i śnieżyce w rejonach podgórskich i górskich.

Prognozowany zasięg oddziaływania cyklonu Juliette na południu Europy o godzinie 19:00, 2 marca 2023

Ulewy, śnieżyce i burze w Europie, prognoza cyklonu Juliette, 2 marca 2023

W czwartek 02.03 centrum cyklonu znajdzie się między Sardynią i częścią kontynentalną Włoch. Ponownie miejscami przyniesie ulewy i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem.

Śnieżyce na Majorce. Wpływ cyklonu Juliette na pogodę, 28 lutego 2023

Układ cyklonu wpłynie także na pogodę w Grecji, gdzie zacznie przynosić opady deszczu. Opady wystąpią miejscami także na północy Afryki, a rejonach algierskich gór ponownie spadnie śnieg.

Prognoza sumy opadów i oddziaływania cyklonu, do 3 marca 2023

Śnieżyce, ulewy, burze z gradem i powodzie błyskawiczne, prognoza opadów cyklonu Juliette do 3 marca 2023

Zanim niż się wypełni, to jeszcze przyniesie na omawianym obszarze sporo opadów deszczu, a lokalnie na obszarach wyżej położonych również śniegu. W rejonie burz spadnie także grad, jak przykładowo ostatnio we Włoszech.

Gradobicie na południu Włoch. Skutki cyklonu Juliette

Około 3-4 marca pogoda nadal będzie dynamiczna między Włochami i Grecją, gdzie prognozowany jest kolejny niż zasobny w opady.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!