| |
Zagrożenie!
Cyklon Georgina zbliża się do Europy. Przynosi burze, wichury, ulewy i powodzie. Zmieni pogodę w Polsce

Cyklon Georgina zbliża się do Europy. Przynosi burze, wichury, ulewy i powodzie. Zmieni pogodę w Polsce

Do zachodniej Europy zbliża się ogromny cyklon Georgina. Pole niskiego ciśnienia związane z tym cyklonem swym zasięgiem obejmie kilka krajów. Możliwe będą również jego niże wtórne z frontami atmosferycznymi, jednak głównym winowajcą załamania pogody będzie obszar głównego układu niskiego ciśnienia, jaki rozwiną się w pobliżu zachodniego wybrzeża Europy nad wodami wschodniego Atlantyku. Cyklon przyniesie wichury, ulewy, a także ryzyko powodzi błyskawicznej. Fatalna pogoda będzie okresami, od Hiszpanii i Portugalii przez częściowo Francję po miejscami Wyspy Brytyjskie i Irlandię. Cyklon Georgina wpłynie również na pogodę w Polsce.

Cyklon Georgina w pobliżu zachodniej Europy. Dane: Eumetsat / Windy, godzina 12:15, 19 października 2022

Cyklon Georgina zbliża się do Europy, niesie ulewy, burze, wichury i powodzie, październik 2022

Pierwsze skutki oddziaływania cyklonu Georgina pojawiły się w środę 19.10 w Portugalii, północno zachodniej Hiszpanii oraz na południu i południowym zachodzie Wielkiej Brytanii i lokalnie w Irlandii. Ulewne deszcze i silny wiatr z burzami objęły m.in. region Minho, gdzie zarejestrowano dziesiątki zdarzeń. Portugalski instytut IPMA podniósł ostrzeżenie do czerwonego w dystrykcie Braga, a także w Porto. Pierwsze informacje mówią o runięciu drzewa w Lemenhe, Sao Lazaro i Vila Verde, a także o powodzi na drodze publicznej w Barcelinhos. Powódź błyskawiczna wystąpiła także w Vila Frescainha, Sao Joao do Souto, Merelim i kilku innych miejscowościach.

Burze związane z cyklonem Georgina w Europie. Zanotowane wyładowania do godziny 12:15, 19 października 2022

Cyklon Georgina w Europie, niesie burze, ulewy, wichury i powodzie, mapa burz 19 października 2022

Niż ten wraz z frontami atmosferycznymi i płytkimi niżami wtórnymi będzie nadal zalegał w pobliżu zachodniej Europy i jednocześnie wpływał na pogodę, od Półwyspu Iberyjskiego po rejon Wysp Brytyjskich i Irlandii. Na tym obszarze przyniesie okresami ulewne deszcze, zwłaszcza w Portugalii, Hiszpanii oraz na południu Irlandii. Opadom będą miejscami towarzyszyć silne burze i wichury. Nie można wykluczyć dalszego ryzyka lokalnych powodzi błyskawicznych, a nawet osunięć ziemi, szczególnie w Portugalii.

Prognozowane sumy opadów w Portugalii i Hiszpanii, do 23 października 2022

Cyklon Georgina w Europie, prognoza opadów deszczu do 23 października 2022

Cyklon Georgina zaniknie w rejonie Wysp Brytyjskich około 22 października, ale w jego miejsce w polu obniżonego ciśnienia pojawi się kolejny dość głęboki cyklon ponownie niosący wspomniane zjawiska atmosferyczne na wymienionym obszarze Europy.

Prognozowany zasięg opadów oraz rejon położenia kolejnego cyklonu w pobliżu zachodniej Europy, 23 października 2022

Cyklon na zachodzie Europy, ulewy, wichury i powodzie. Prognoza opadów deszczu do 23 października 2022

Zagrożeniem będą nie tylko ulewne opady deszczu i burze, ale miejscami również silne porywy wiatru, mogące przekraczać 80-110 km/h, a w górach oraz na otwartych wodach oceanu znacznie więcej. Wysokie fale sztormowe są szczególnie prognozowane w rejonie wybrzeża Irlandii i północno zachodniej Hiszpanii.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 24 października 2022

Wichury i ulewy w Europie, prognoza wiatru w cyklonie, do 23 października 2022

W najbliższych dniach wiatr o sile wichury w zachodniej Europie wystąpi miejscami, od północnej Portugalii, przez częściowo Hiszpanię, zachodnią Francję po Anglię i południową Irlandię. W Polsce w tym czasie pogoda nadal będzie stosunkowo łagodna. Wspomniany cyklon wpłynie również na warunki pogodowe w naszym kraju. Początkowo cyklon Georgina, a później jego niże wtórne kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara skierują do środkowej Europy coraz cieplejszą masę powietrza. Dzięki temu prognozowane przymrozki w Polsce między 20-21 października szybko ustąpią i ponownie temperatury wzrosną.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 25 października 2022

Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce, prognozowana anomalia temperatury, 25 października 2022

Omawiana sytuacja baryczna w Europie spowoduje ponowny wzrost temperatury w Polsce. Aktualne ochłodzenie z możliwymi przymrozkami w Polsce będzie więc krótkie, bo już między około 22-26 października, szczególnie w południowej połowie kraju będziemy notować temperatury maksymalne, do około 15-21 st. C. Zrobi się więc ponownie dość przyjemnie, w sam raz na podziwianie nadal trwającej złotej jesieni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!