| |
Zagrożenie!
Cyklon Fryderyk przyniesie wichury. Będą lokalne szkody i braki prądu w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h

Cyklon Fryderyk przyniesie wichury. Będą lokalne szkody i braki prądu w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h

Z wielką uwagą śledzimy prognozy przejścia cyklonu Fryderyk, który załamie pogodę w Polsce w najbliższą niedzielę 15 stycznia 2023. W tym dniu będzie przechodził z zachodu na wschód i południowy wschód front atmosferyczny niosący opady deszczu, a w górach również śniegu. Miejscami na południu wystąpią śnieżyce. Spodziewane są również wichury, z wiatrem w porywach ponad 60-100 km/h. Najsilniej powieje nad morzem oraz w górach, ale i miejscami w głębi lądu silny wiatr może powodować lokalne szkody i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Sprawdźmy najnowsze prognozy wiatru, opadów i ciśnienia.

Cyklon Fryderyk przyniesie wichury w Polsce. Prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze, 15 stycznia 2023

Cyklon Fryderyk przyniesie wichury w Polsce, najnowsza prognoza wiatru i ciśnienia 15 stycznia 2023

Nad Atlantykiem i Europą znajduje się obecnie silny prąd strumieniowy. W jego osi nad otwartymi wodami oceanu uformuje się dość głęboki niż, którego centrum w sobotę 14.01 znajdzie się nad Szkocją. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach cyklon Fryderyk zacznie się przesuwać na wschód i północny wschód Europy w kierunku Skandynawii. Jednocześnie ze strefą frontu atmosferycznego wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 01:00, 15 stycznia 2023

Cyklon Fryderyk przyniesie wichury w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 15 stycznia 2023

Wiatr w Polsce nasili się już w nocy z soboty na niedzielę 14/15.01, szczególnie w górach i rejonach podgórskich, a także na północy, od Pomorza Zachodniego po Warmię i nad morzem. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 60-80 km/h, a w rejonach podgórskich i górskich miejscami powyżej 90-100 km/h, zwłaszcza w Sudetach.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 07:00, 15 stycznia 2023

Wichury w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 15 stycznia 2023 poranek

Przesuwający się cyklon Fryderyk znad Morza Północnego nad Skandynawię z niewykluczonym niżem wtórnym spowoduje zwiększenie poziomego ciśnienia w Polsce, a tym samym nasilenia wiatru. W głębi lądu powieje w porywach maksymalnie, do około 50-75 km/h. Znacznie silniejszy wiatr jest prognozowany okresami nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich i górskich.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce. Zwróćmy uwagę na rejony górskie i podgórskie, do godziny 09:00, 15 stycznia 2023

Będą wichury w Polsce, prognoza wiatru 15 stycznia 2023 w górach

Porywy wiatru na południu Polski w rejonach górskich dość dobrze prognozuje niemiecki model ICON. Jego najnowsze wyliczenia wskazują, że wiatr w szczytowych partiach gór w czasie oddziaływani niżu Fryderyk na pogodę w Polsce może miejscami osiągnąć nawet 100-160 km/h. Lokalnie będzie to więc wiatr o sile huraganu.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 15 stycznia 2023

Będą lokalne szkody i braki prądu, wichury w Polsce, 15 stycznia 2023

Wiatr najsilniej w omawianym okresie powieje miejscami na południu Dolnego i Górnego Śląska, na południu Małopolski oraz na południu i w centrum Podkarpacia. Okresami silniej powieje również w głębi Polski, ale tylko miejscami, zwłaszcza miejscami na Opolszczyźnie i również w woj. warmińsko mazurskim, podlaskim, łódzkim i lubelskim. Drugim biegunem silnego wiatru będzie północna Polska, szczególnie pasmo wybrzeża od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie. Wiatr lokalnie może spowodować niewielkie szkody i przerwy w dostawie prądu, gdy złamane gałęzie i konary spadną na linie energetyczne.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 01:00, 16 stycznia 2023

Silny wiatr w Polsce, gdzie będą wichury, mapa wiatru 15-16 stycznia 2023

Przemieszczeniu się niżu Fryderyk będzie towarzyszył front atmosferyczny niosący przelotne opady w Polsce przesuwające się z zachodu na wschód i południowy wschód kraju.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 19:00, 15 stycznia 2023

Wichury i opady w Polsce, prognoza opadów i wiatru 15 stycznia 2023

Wieczorem w rejonach podgórskich i górskich na południu Górnego Śląska, w Małopolsce i na Podkarpaciu mogą wystąpić śnieżyce, a tym samym w górach znowu wzrośnie pokrywa śnieżna. Pod wielkim znakiem zapytania jest niedzielny 15.01 indywidualny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. W ciągu dnia w stolicy Podhala jest prognozowany silny wiatr, który dopiero wieczorem zacznie słabnąć, ale nadal może być zbyt silny. Konkurs ma się rozpocząć o godzinie 16:00. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!