| |
Zagrożenie!
Cyklon Filomena zbliża się do Europy. Przyniesie burze, ulewy i wichury. Wpłynie na pogodę w Polsce

Cyklon Filomena zbliża się do Europy. Przyniesie burze, ulewy i wichury. Wpłynie na pogodę w Polsce

Silna cyrkulacja strefowa na Atlantyku docierająca do zachodniej i północno zachodniej Europy nadal nie słabnie. W rejon Wysp Brytyjskich zbliża się cyklon Filomena. Ponownie przyniesie miejscami wiatr o sile wichury, ulewy, a nawet lokalne burze. Warunki atmosferyczne będą okresami bardzo nieprzyjemne, od Szkocji przez Anglię, Irlandię po Portugalię i zachodnią Francję. W rejonie wybrzeża nadal będzie możliwy sztorm. Cyklon ten wpłynie również na pogodę w Polsce, bo zaciągnie do środkowej Europy cieplejszą masę powietrza i znowu temperatury miejscami osiągną nawet około 13-17 st. C.

Cyklon przyniesie wichury w rejonie Wysp Brytyjskich. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 13:00, 8 listopada 2022

Cyklon Filomena zbliża się do Europy, przyniesie wichury, ulewy i burze, mapa wiatru 8 listopada 2022

Cyklon Filomena zbliża się obecnie do północno zachodniej Europy. W ciągu najbliższej doby przesunie się odwrotnie do wskazówek zegara wzdłuż zachodniego wybrzeża Irlandii. W tym czasie ciśnienie w centrum niżu spadnie z obecnych 976 hPa do około 961 hPa. W obszarze tym dodatkowo znajduje się kilka płytkich niżów i stref frontowych. Między 7-8 listopada obszar frontowy z opadami deszczu, silnym wiatrem i burzami sięgnie kilku krajów zachodniej Europy.

Prognoza zasięgu opadów deszczu i położenia cyklonu Filomena o godzinie 01:00, 8 listopada 2022

Cyklon Filomena przyniesie wichury i burze w Europie, mapa opadów 7-8 listopada 2022

Miejscami prędkość wiatru w czasie przechodzenia aktywnej strefy frontowej może wzrosnąć do około 70-110 km/h, a lokalnie silniej powieje w rejonie lokalnych burz i rejonów górskich. Cyklon Filomena zanim zaniknie, to wpłynie bezpośrednio na pogodę w wielu krajach, od szczególnie południowej Islandii przez Wielką Brytanię i Irlandię, zachodnią Francję po Portugalię. Wpłynie na pogodę również w Norwegii i Szwecji, gdzie zwłaszcza na północy przyniesie śnieżyce w tym tygodniu.

Prognozowany zasięg silnego wiatru na zachodzie Europy, do godziny 01:00, 8 listopada 2022

Wichury i burze w Europie, pogodę załamie cyklon Filomena, mapa wiatru 8 listopada 2022

Aktywna cyrkulacja strefowa związana z cyklonem Filomena będzie mieć również wpływ na warunki pogodowe w Polsce, bo niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie do środkowej Europy znacznie cieplejszą masę powietrza i już we wtorek 08.11 i środę 09.11 podniesie temperaturę w wielu regionach kraju do około 13-17 st. C. Najcieplej będzie miejscami na zachodzie i południu kraju, co oznacza, że temperatura w Polsce w tym okresie będzie nawet o 4-6 st. C. wyższa w porównaniu do normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km do Europy i Polski, 9 listopada 2022

Cyklon zaciągnie ciepłe powietrze do Polski, prognoza temperatury 9 listopada 2022

Z kolei na zachodzie Europy w pobliżu wybrzeża atlantyckiego powietrze będzie chłodniejsze i chwiejne, a to oznacza, że na froncie pojawią się nie tylko ulewne przelotne opady deszczu, ale również miejscami burze, lokalnie z niewykluczonym gradem. 

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Europie z ryzykiem miejscami burz, do godziny 16:00, 8 listopada 2022

Burze pojawią się w Europie, to przez cyklon, mapa burz 8 listopada 2022

Wiele na to wskazuje, że aktywna cyrkulacja strefowa na Atlantyku w pobliżu zachodniej Europy nadal utrzyma się w kolejnych dniach, z ryzykiem przechodzenia czasami stref frontowych z opadami deszczu i lokalnymi burzami oraz wichurami. Możliwe będą kolejne aktywne i głębokie ośrodki niskiego ciśnienia.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru i położenie kolejnego cyklonu w rejonie Wielkiej Brytanii, 15 listopada 2022

Wichury z burzami w Europie nadal możliwe, prognoza wiatru 15 listopada 2022

Z kolei w Polsce nadal pogoda ma być łaskawa z temperaturą powyżej normy. Czasami zdarzą się opady deszczu, zwłaszcza między 10-11 listopada, ale opadów generalnie będzie w dalszym ciągu niewiele. Będą również okresy bardziej pogodne, jak również z większym zachmurzeniem i ustępującą mgłą. Miejscami w rejonach nocnych rozpogodzeń wystąpią nieliczne i niewielkie przymrozki, a wiatr okresami silniej powieje w rejonach górskich i nad morzem. Bardziej istotne zmiany w pogodzie czekają nas dopiero w trakcie drugiej połowy listopada.

Dobrapogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!