| |
Zagrożenie!
Cyklon Dino załamie pogodę w Polsce. Przyniesie wichury i przeszywający deszcz. Mamy najnowsze prognozy wiatru

Cyklon Dino załamie pogodę w Polsce. Przyniesie wichury i przeszywający deszcz. Mamy najnowsze prognozy wiatru

Kolejny układ cyklonalny niżu pojawił się nad wschodnią Europą. W ciągu najbliższej doby wpłynie na pogodę w Polsce. Przyniesie miejscami wichury, przelotny przeszywający deszcz i lokalne burze, a w Tatrach również opady śniegu. Wiatr miejscami w poniedziałek 03.10 osiągnie w porywach do 50-75 km/h, a wysoko w górach ponad 100 km/h. Załamanie pogody spowoduje cyklon Dino z centrum nad pograniczem Białorusi i Rosji. Powstanie znaczny gradient poziomy ciśnienia, który wywoła silny wiatr. Sprawdźmy, gdzie wichury będą najsilniejsze.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 14:00, 3 października 2022

Cyklon Dino załamie pogodę w Polsce, będą wichury, prognoza wiatru 3 października 2022

Na zdjęciach satelitarnych nad wschodnią Europą obserwujemy rozwój niżu, który w ciągu kolejnej doby znacznie się pogłębi, z obecnych 992 hPa, do około 982-985 hPa. W tym czasie zacznie wpływać na warunki pogodowe również w Polsce, szczególnie w poniedziałek 03.10 w trakcie dnia.

Pogłębiający się niż na wschodzie Europy w rejonie pogranicza Białorusi i Rosji o godzinie 16:00, 2 października 2022. Dane: Eumetsat / Windy

Cyklon Dino przyniesie wichury w Polsce, mapa wiatru i ciśnienia 2-3 października 2022

Centrum tego niżu w najbliższych kilkudziesięciu godzinach przesunie się nieco bardziej na północ, ponadto ciśnienie jeszcze spadnie. Cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie do Polski jeszcze bardziej świeże i wilgotne powietrze polarnomorskie w którym będą się tworzyć liczne przelotne opady deszczu. Lokalnie wystąpią również burze, a w górach, głównie w Tatrach spadnie śnieg.

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, do godziny 11:00, 3 października 2022

Wichury i opady w Polsce, mapa opadów, cyklon Dino, 3 października 2022

Cyklon Dino zwiększy poziomy gradient ciśnienia na obszarze Polski. Między Suwalszczyzną, a krańcami południowo zachodnimi Dolnego Śląska różnica ciśnienia sięgnie około 16 hPa. To wystarczy do nasilenia wiatru w Polsce, miejscami do siły wichury. 

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, do godziny 14:00, 3 października 2022

Wichury i opady w Polsce, niż Dino, mapa opadów 3 października 2022

Wiatr w poniedziałek 03.10 najsilniej powieje miejscami w południowej i wschodniej połowie kraju, w porywach do 50-75 km/h. Znacznie silniej powieje w górach, zwłaszcza w Tatrach, powyżej 90-115 km/h.

Prognozowane położenie cyklonu Dino na wschodzie Europy, 3 października 2022

Niż Dino, prognoza ciśnienia i wichury, 3 października 2022

Opady deszczu i silne porywy wiatru spowodują obniżenie temperatury odczuwalnej. Początek nowego tygodnia nadal będzie na ogół z temperaturą poniżej normy w Polsce.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 3 października 2022

Cyklon załamie pogodę w Polsce, będą wichury i temperatura poniżej normy, najnowsze mapy pogodowe 3 października 2022

W drugiej połowie nowego tygodnia Polskę sięgnie klin wyżu. Pogoda wówczas poprawi się i wzrosną również temperatury, zgodnie z naszą najnowszą prognozą długoterminową.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!