| |
Zagrożenie!
Cyklon Cornelis uderzy w rejonie Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h. Wichury i śnieżyce obejmą kilka krajów

Cyklon Cornelis uderzy w rejonie Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h. Wichury i śnieżyce obejmą kilka krajów

Nadal bardzo uważnie sprawdzamy podejście głębokiego cyklonu w rejon Polski z ryzykiem wichury i wiatrem mogącym przekroczyć 100 km/h, jaki miał się pojawić około 7-8 marca 2023. Najnowsze prognozy potwierdzają powstanie cyklonu Cornelis i jego wpływ na załamanie pogody na obszarze kilku krajów. W rejonie oddziaływania niżu pojawią się śnieżyce, wichury, a także opady deszczu. Wystąpi również sztorm na Bałtyku oraz Morzu Północnym. Trajektoria niżu jest coraz bardziej precyzyjna, dlatego możemy już wstępnie wskazać zagrożone regiony.

Aktualnie prognozowane położenie cyklonu Cornelis i zasięg wichury w rejonie Polski o godzinie 13:00, 7 marca 2023

Cyklon Cornelis uderzy w rejonie Polski, będą wichury i śnieżyce, prognoza wiatru i ciśnienia 7-8 marca 2023

Od wielu dni wskazujemy na możliwe rozwinięcie głębokiego niżu aż do pojawianie się wichury w rejonie Polski. Prognozy sprawdzą się co do joty, bo faktycznie, tak jak zapowiadaliśmy po przełamaniu wyżu Hazal i jego odsuwaniu w kierunku Grenlandii nad Morzem Północnym pojawi się cyklon Cornelis. Jego centrum w poniedziałek 06.03 będzie się znajdować na wschód od wybrzeża Szkocji. 

Prognozowane położenie rozwijającego się cyklonu Cornelis o godzinie 13:00, 6 marca 2023 nad Morzem Północnym

Cyklon Cornelis załamie pogodę, będą wichury i śnieżyce w rejonie Polski, prognoza ciśnienia i wiatru 6-7-8 marca 2023

Nad Morzem Północnym w osi umiarkowanego prądu strumieniowego pojawią się dogodne warunki do pogłębienia niżu i dalszego jego rozwoju oraz nagłej zmiany trajektorii w kierunku wschodnim. We wtorek 07.03 centrum cyklonu będzie się znajdować już między wybrzeżem Dani i Szwecji, a następnie w kolejnych kilkunastu godzinach zacznie się przemieszczać przez Bałtyk.

Aktualnie prognozowane wichury w Polsce około godziny 16:00, 7 marca 2023

Będą wichury i śnieżyce, cyklon Cornelis uderzy w rejonie Polski, wiatr przekroczy 100 km/h, 7 marca 2023

Cyklon Cornelis między 7-8 marca przesunie się znad Morza Północnego przez rejon Danii, Bałtyk w kierunku Krajów Nadbałtyckich. W tym czasie wpłynie na warunki pogodowe w kilku krajach. W jego zasięgu stref frontowych pojawią się opady śniegu i miejscami deszczu, ponadto wystąpi wiatr o sile wichury. Miejscami na obszarze między Morzem Północnym, Danią, północnymi Niemcami, północną i północno zachodnią Polską, częściowo południową i południowo wschodnią Szwecją po Obwód Kaliningradzki, Litwę i Łotwę porywy wiatru mogą miejscami osiągnąć lub przekroczyć 70-100 km/h, przy czym najsilniej powieje szczególnie nad morzem. 

Aktualnie prognozowane porywy wiatru w Polsce około godziny 13:00, 8 marca 2023

Prognoza cyklonu Cornelis, będą wichury i śnieżyce, prognoza wiatru 8 marca 2023

Aktualne najnowsze wyliczenia modelu ECMWF wskazują, że ciśnienie w centrum cyklonu na Bałtyku spadnie maksymalnie do około 973 hPa w rejonie szwedzkiej wyspy Gotlandii. Będzie to więc dość głęboki niż w naszych szerokościach geograficznych. Na Bałtyku, zwłaszcza w części południowej i południowo wschodniej spowoduje sztorm. Fale miejscami mogą osiągać do około 3-5 m wysokości.

Wstępnie prognozowane położenie centrum cyklonu Cornelis zbliżającego się w rejon wyspy Gotlandia o godzinie 01:00, 8 marca 2023

Wichury wrócą do Polski, nad Bałtykiem będzie cyklon Cornelis, prognoza  ciśnienia 8 marca 2023

Mamy więc sytuację, gdy faktycznie powstanie głęboki niż nad Morzem Północnym i następnie przez Bałtyk przesunie się nad Kraje Nadbałtyckie i Rosję. W tym czasie w rejonie oddziaływania na wskazanym obszarze przyniesie wichury i sztorm na morzu, a także śnieżyce i miejscami opady deszczu w zasięgu stref frontowych. Nasze prognozy zapowiadające taki rozwój sytuacji sprawdzą się więc bardzo dobrze i to z wielodniowym wyprzedzeniem. Zaznaczaliśmy jednak, że prędkość wiatru będzie uzależniona od dokładnej trajektorii niżu, dlatego prognozy zasięgu wichury będą się jeszcze zmieniać, ale należy je dokładnie śledzić.

Wstępnie prognozowane położenie niżu oraz zasięg wichury w rejonie Polski o godzinie 13:00, 8 marca 2023

Wichury wrócą w rejon Polski, cyklon Cornelis zmieni pogodę w Danii, Niemczech, Szwecji i na Litwie, prognoza wiatru 8 marca 2023

Do omawianego terminu pozostało jeszcze kilka dni więc będą możliwe korekty prognoz wiatru. Na tę chwilę wichury spodziewamy się szczególnie na północy i północnym zachodzie kraju, zwłaszcza miejscami w województwie pomorskim, zachodniopomorskim po północną i północno zachodnią część warmińsko mazurskiego. Na tym obszarze wiatr w porywach może osiągnąć około 70-100 km/h. Sytuację nadal będziemy monitorować i informować w przypadku istotnych zmian prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!