| |
Zagrożenie!
Cyklon Clarissa na zachodzie. Niesie wichury i ulewy. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Cyklon Clarissa na zachodzie. Niesie wichury i ulewy. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Na zachodzie europejskiego obszaru synoptycznego nad otwartymi wodami północnego Atlantyku znajduje się potężny cyklon Clarissa, który przynosi wichury i ulewy. Strefy frontowe z nim związane odczuwają zwłaszcza mieszkańcy Irlandii. Cyklon ten wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce, bo przyczyni się do wzrostu temperatury miedzy 19-20 maja, a niż wtórny z nim związany przyniesie również burze, ulewy i wichury w czasie przejścia chłodnego frontu i okresowego załamania pogody między 20-21 maja.

Położenie cyklonu Clarissa o godzinie 12:00, 17 maja 2022. Dane: Windy / Eumetsat

Cyklon Clarissa przynosi wichury i ulewy, czy wpłynie w maju 2022 na pogodę w Polsce

Strefa frontowa związana z cyklonem przynosi dziś miejscami opady i silniejsze porywy wiatru między Irlandią i Wielką Brytanią. W centrum cyklonu wiatr nad Atlantykiem miejscami może przekraczać 150 km/h. Występują również wysokie fale sztormowe.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w rejonie cyklonu Clarissa, 17 maja 2022

Cyklon Clarissa wpłynie na pogodę w Polsce, przyniesie wzrost temperatury, możliwy upał a później burze i wichury, 19-20-21 maja 2022

Cyklon ten wraz z jego niżami wtórnymi w pośredni sposób wpłynie również na pogodę w Polsce. W środę 18.05 nad naszym krajem znajdzie się wyż Yannes, który będzie stopniowo przesuwał się na południe Europy. Gdy opuści nasz kraj, to zmieni się kierunek adwekcji powietrza na zachodni i południowo zachodni. Wówczas do Polski szybko napłynie ciepła masa powietrza, dlatego po czekających nas porannych przymrozkach nastąpi gwałtowne ocieplenie szczególnie między 19-20 maja. Między cyklonem nad Atlantykiem i schodzącym wyżem znad Polski na południe Europy utworzy się korytarz z adwekcją ciepłego powietrza znad Hiszpanii i przejściowo również północno zachodniej Afryki do zachodniej i środkowej Europy. Widać to bardzo wyraźnie na poniższej mapie.

Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km w Europie, 19 maja 2022

Gwałtowne ocieplenie w Polsce, mapa napływu powietrza 19-20 maja 2022

Już 19 maja zrobi się gorąco szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie Polski, a 20 maja niewykluczone, że lokalnie temperatura zbliży się upału. Niemiecki model ICON aktualnie prognozuje pierwszy upał w Polsce. Prognoza ta jest na granicy wystąpienia upału, dlatego nie jest jeszcze pewna. Sytuację będziemy monitorować.

Gwałtowne ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura 20 maja 2022

Cyklon Clarissa, gwałtowne ocieplenie w Polsce, czy będzie upał, mapa temperatury 20 maja 2022

Po gwałtownym, ale krótkim ociepleniu nastąpi ponowne załamanie pogody. Między 20-21 maja przez Polskę ma przejść chłodny front atmosferyczny związany z niżem wtórnym. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i silniejsze burze. Zjawiska mogą być gwałtowne w towarzystwie silnego wiatru. To będą krótkotrwałe typowe wichury związane z przejściem frontu chłodnego. Lokalnie mogą poczynić szkody.

Wstępnie prognozowany niż nad Polską ze strefą frontową, 21 maja 2022

Po gwałtownym ociepleniu, wichury i burze w Polsce około 20-21 maja 2022

Aktualnie zasięg opadów i burz oraz termin wkroczenia frontu jeszcze ulega zmianom. W każdym razie w najbliższy weekend między 20-21 maja należy oczekiwać wystąpienia zmian, w tym przejścia frontu z opadami i burzami, dlatego zachęcamy do śledzenia kolejnych prognoz pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!