| |
Zagrożenie!
Cyklon Biparjoy uderzy w ląd. Nadciąga powódź i huraganowy wiatr ponad 200 km/h. Trwa ewakuacja ludzi przed żywiołem

Cyklon Biparjoy uderzy w ląd. Nadciąga powódź i huraganowy wiatr ponad 200 km/h. Trwa ewakuacja ludzi przed żywiołem

W basenie Oceanu Indyjskiego na Morzu Arabskim powstał pierwszy w tym roku nazwany cyklon Biparjoy, który zbliża się w rejon pogranicza Indii i Pakistanu. Żywioł generuje obecnie wiatr o sile huraganu drugiego stopnia w skali Saffira-Simpsona. Cyklon na swej drodze niesie nie tylko potężny wiatr, ale również burze i zagrożenie powodzią ze względu na ogromne ulewy. Trwa ewakuacja ludności z zagrożonych regionów. W samej nadmorskiej prowincji Sindh schronienia przed cyklonem szuka ponad 80 tysięcy mieszkańców.

Cyklon Biparjoy na Morzu Arabskim nadciąga w rejon Pakistanu i Indii, 13 czerwca 2023. Foto: NASA

Cyklon Biparjoy uderzy w Pakistan i Indie, wiatr przekracza 200 km/h, będzie powódź 14-15 czerwca 2023

Aktualnie cyklon Biparjoy generuje średni wiatr o prędkości 165 km/h, a w porywach nieco ponad 200 km/h. Ma zatem siłę huraganu drugiego stopnia. Ciśnienie w centrum żywiołu spadło do 954 hPa. W szczycie rozwoju na otwartych wodach morza cyklon miał siłę trzeciej kategorii, gdy generował 11 czerwca wiatr o średniej prędkości 195 km/h, a w porywach powyżej 240 km/h. Ciśnienie w centrum spadło wtedy do 945 hPa.

Prognozowana temperatura na drodze cyklonu Biparjoy, 13 czerwca 2023

Cyklon Biparjoy zagrozi ludziom w Indiach i Pakistanie, uderzy w ląd, trwa ewakuacja ludności, czerwiec 2023

Najnowsze prognozy wskazują, że cyklon utrzyma obecną drugą kategorię wiatru aż do uderzenia w ląd. Będzie temu sprzyjać temperatura powierzchniowa na Morzu Arabskim, która sięga 30-31 st. C. Jest to niezbędne paliwo do rozwoju i utrzymania siły cyklonu.

Prognozowana siła i trajektoria uderzenia cyklonu Biparjoy, czerwiec 2023. Dane: CIMSS

Cyklon Biparjoy niesie huraganowy wiatr i powódź, wiatr i ulewy zagrożą mieszkańcom Indii i Pakistanu, czerwiec 2023

Wbrew amerykańskim prognozom, aktualne wydanie europejskiego modelu ECMWF wskazuje na uderzenie cyklonu bezpośrednio w ląd z siłą drugiej kategorii huraganu. Wiatr w centrum cyklonu ma wtedy w porywach przekraczać 200 km/h i nie jest to wykluczone.

Indyjska Straż Przybrzeżna prowadzi akcję ratunkową u wybrzeża Dwarki przed uderzeniem cyklonu w ląd, 13 czerwca 2023

Zagrożeniem będą również wysokie fale sztormy i potężne ulewy z sumami opadów miejscami do około 200-550 mm wody na m2 ziemi. Prawdopodobieństwo powodzi będzie więc bardzo duże. Omawiany cyklon został sklasyfikowany przez Indyjski Departament Meteorologiczny jako „bardzo silna burza cyklonowa”.

Prognoza położenia cyklonu Biparjoy i prędkości wiatru w trakcie uderzenia w ląd, 15 czerwca 2023

Cyklon uderzy w Pakistan i Indie, będzie huraganowy wiatr i powódź, prognoza wiatru czerwiec 2023

Po uderzeniu w ląd i odcięciu cyklonu od zasilania energią z ciepłej wody morskiej, żywioł zacznie dość szybko słabnąć, ale nadal będzie wystarczająco silny, aby powodować poważne szkody wraz z falami sztormowymi i ulewnymi deszczami. Główny zagrożony obszar rozciąga się w kierunku regionów przybrzeżnych między Karaczi w Pakistanie i Mandvi w stanie Gudżarat w Indiach. Deszcz z tropikalnego cyklonu może wedrzeć się w głąb obecnie suchych Indii do stanów Radżastan i zachodniego Madhya Pradesh.

Prognozowana suma ulewy na ścieżce przejścia cyklonu Biparjoy do 18 czerwca 2023

Powódź i huraganowy wiatr niesie cyklon Biparjoy, uderzy w Pakistan i Indie, czerwiec 2023

Mimo, że rozwój Biparjoy robi ogromne wrażenie, to nie jest najsilniejszym cyklonem, jaki pojawił się w tym regionie Ziemi. Za najsilniejszy uchodzi Tauktae, który w 2021 roku dotarł na ląd i pozbawił życia 174 osoby. Spowodował wtedy ogromne straty materialne o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!