| |
Zagrożenie!
Cyklon Belna uderzy w Madagaskar

Cyklon Belna uderzy w Madagaskar

Wracamy do tematu związanego z cyklonem Belna rozwijającym się na wodach Oceanu Indyjskiego. Dysponujemy już dość precyzyjnymi prognozami, dlatego możemy przedstawić najbardziej prawdopodobny scenariusz jego dotarcia w rejon Madagaskaru.

Cyklon Belna. Foto: 7 grudnia 2019 roku, NASA

Cyklon Belna Madagaskar Prognoza Pogody

Wbrew wcześniejszym prognozom ECMWF, cyklon Belna ominie Komory i nie będzie podążał środkiem Kanału Mozambickiego, a zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami CIMS, skieruje się na zachodnie i początkowo północno zachodnie wybrzeże Madagaskaru.

Prognozowana siła i trajektoria cyklonu Belna

Cyklon Belna Madagaskar Prognoza

Aktualnie cyklon Belna posiada drugą kategorię w skali Saffira Simpsona, ale tuż przed uderzeniem w ląd ma się wzmocnić do 3 kategorii. W czasie dotarcia na wybrzeże, ma być na pograniczu 3 i 2 kategorii. Wówczas porywy wiatru mogą przekraczać 220 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w poniedziałkowy 09.12 wieczór

Cyklon Belna Prognoza wiatru

Uderzenie cyklonu Belna w wybrzeże Madagaskaru jest prognozowane na poniedziałkowy 09.12 wieczór oraz w nocy na wtorek 09/10.12. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach, cyklon będzie się przesuwał na południe wzdłuż zachodniego wybrzeża lub nieco bardziej w głąb lądu, niosąc silny wiatr i ulewne deszcze, miejsce mogące osiągać sumę, od 100, do 400 mm wody na m2 ziemi.

Prognozowana suma opadów deszczu do 11 grudnia

Cyklon Belna Madagaskar opady deszczu

DobraPogoda24, CIMS, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!