| |
Zagrożenie!
Silny cyklon Belna w rejonie Madagaskaru i Komorów

Silny cyklon Belna w rejonie Madagaskaru i Komorów

Początek grudnia przynosi na wodach Oceanu Indyjskiego intensywny rozwój cyklonów tropikalnych. Obecnie zarejestrowane są 3 cyklony: Pawan, Ambali i Belna. Na południowy zachód od Indii znajduje się potencjalny obszar z którego może powstać cyklon tropikalny, aktualnie nazwany 92A.

Położenie i prognozowana trajektoria cyklonu Belna. 6 grudnia, godz. 09:00 (czasu polskiego)

Cyklon Belna Madagaskar

Nasze zainteresowanie skupimy na cyklonie Belna. Prognozy wskazują, że niebawem będzie mieć siłę huraganu 1 kategorii w skali Saffira Simpsona, a przejściowo w czasie zbliżania się do północno zachodniego wybrzeża Madagaskaru również 2 kategorię.

Prognozowane położenie i porywy wiatru według ECMWF. 9 grudnia br.

Cyklon Belna prognoza Madagaskar

Aktualnie nie wiadomo, czy cyklon uderzy w ląd Madagaskaru, czy prześlizgnie się między wybrzeżem Mozambiku a Madagaskarem, wcześniej uderzając w wyspy Archipelagu Komorów. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, bowiem jak widać, prognozy są rozbieżne. Część przewiduje uderzenie z siłą 1 kategorii w ląd północno zachodniego wybrzeża Madagaskaru, a zupełnie inaczej prognozuje dzisiejsze wydanie model ECMWF. Według niego, cyklon wzmocni się na wodach Kanału Mozambickiego (okresowo wiatr w porywach 300 km/h!) i będzie się kierował dalej na południe.

DobraPogoda24, CIMSS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!