| |
Zagrożenie!
 Cyklon Axel przyniesie wichury. Wiatr przekroczy 90 km/h. Będą ulewy i możliwe przerwy w dostawie prądu

Cyklon Axel przyniesie wichury. Wiatr przekroczy 90 km/h. Będą ulewy i możliwe przerwy w dostawie prądu

Przed nami poważne załamanie pogody, jakie przyniesie do Polski cyklon Axel. Między 4-5 stycznia 2023 będzie odpowiedzialny za wichury, ulewy i niewykluczone lokalne burze. Warunki atmosferyczne znacznie się zmienią. Wiatr w porywach w wielu regionach kraju może osiągnąć do 60-90 km/h, a w głębi południowego Bałtyku i wysoko w górach znacznie więcej. Lokalnie złamane gałęzie i konary drzew mogą powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej. Uwagę zwracają również opady deszczu, gdyż popada umiarkowanie i okresami intensywnie na znacznym obszarze kraju.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie przejścia cyklonu Axel, do 5 stycznia 2023

Cyklon Axel przyniesie wichury w Polsce, prognoza wiatru 4-5 stycznia 2023

Zmiana pogody związana z cyklonem Axel zacznie się w Polsce już w środę 04.01, gdy strefa frontu atmosferycznego związanego z niżem nad Morzem Północnym sięgnie północnych i północno zachodnich regionów kraju. Z upływem dnia obszar opadów i coraz silniejszych porywów wiatru będzie się rozszerzał w głąb Polski.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 16:00, 4 stycznia 2023

Cyklon Axel spowoduje załamanie pogody w Polsce, będą wichury i ulewy, prognoza opadów 4 stycznia 2023

Miejscami w Sudetach oraz na Podlasiu może przejściowo wystąpić również śnieg bądź deszcz ze śniegiem. Do końca dnia pierwszy front atmosferyczny z opadami przejdzie przez cały kraj. W nocy z 4/5 stycznia kolejny system frontów atmosferycznych wkroczy do Polski z zachodu i będzie się przesuwał w głąb kraju. Do czwartkowego 05.01 poranka popada okresami praktycznie w całym kraju.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 07:00, 5 stycznia 2023

Wichury i ulewy w Polsce, prognoza wiatru i opadów 5 stycznia 2023

Przelotne opady miejscami wystąpią również w czwartek 05.01 w ciągu dnia, gdy cyklon Axel będzie wędrował przez południowy Bałtyk w kierunku Białorusi i dalej Rosji. Wpłynie w tym okresie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 13:00, 5 stycznia 2023

Cyklon Axel przyniesie ulewy i wichury, prognoza wiatru i opadów 5 stycznia 2023

Wysoko w górach miejscami popada również śnieg, zwłaszcza w Sudetach i Tatrach, ponadto lokalnie rozwiną się w wielu regionach Polski intensywne przelotne opady konwekcyjne. Niewykluczone, że zdołają powstać punktowe burze w omawianym okresie.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, noc 4/5 stycznia 2023 do godziny 01:00

Wichury w Polsce, cyklon i niż Axel, prognoza wiatru 4 stycznia 2023

Przejściu niżu Axel będą towarzyszyć miejscami silne porywy wiatru. Na nizinach w wielu regionach wiatr w porywach może osiągnąć do 60-90 km/h, a wysoko w górach ponad 100 km/h, szczególnie w Sudetach. Przy wietrze o prędkości od 70 km/h mówimy o wichurach.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 5 stycznia 2023

Silny wiatr w Polsce będą wichury, prognoza wiatru 5 stycznia 2023

Będzie to znaczne załamanie pogody, bo przez kilkadziesiąt godzin w wielu regionach Polski będą możliwe okresami opady deszczu, ponadto odczujemy również silny wiatr, miejscami o natężeniu wichury. Wiatr może powodować lokalne szkody. Po odsunięciu się cyklonu Axel kolejną istotną zmianę pogody przyniesie następny niż, ale o tym napiszemy szerzej w następnej prognozie na drugą połowę tygodnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!