| |
Zagrożenie!
Potężny cyklon Amphan uderzy w Indie i Bangladesz. Ewakuowano kilka milionów ludzi

Potężny cyklon Amphan uderzy w Indie i Bangladesz. Ewakuowano kilka milionów ludzi

W Zatoce Bengalskiej na północnych wodach Oceanu Indyjskiego znajduje się obecnie bardzo silny cyklon Amphan. Prognozy przewidują, że może stać się super cyklonem. Amphan szybko nabiera siły i stanowi poważne zagrożenie dla milionów ludzi mieszkających w Indiach i Bangladeszu. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie przemieszczał się na północ i północny wschód. Uderzenie cyklonu Amphan prawdopodobnie nastąpi w środę 20 maja.

Położenie i prognozowana trajektoria cyklonu Amphan. 19 maja 2020, godzina 04:30 (czasu polskiego). Dane: CIMSS

Cyklon Amphan Indie Bangladesz Zatoka Bengalska Ocean Indyjski Pogoda Prognoza maj 2020

Prędkość wiatru w ciągu zaledwie 24 godzin wzrosła ze 120 km/h, do prawie 270 km/h! Wiatr ten odpowiadał wczoraj 18.05 huraganowi 5 kategorii i jest porównywalny z cyklonem Gonu z 2007 roku, który był najsilniejszym cyklonem tropikalnym zarejestrowanym na północnym Oceanie Indyjskim.

Cyklon Amphan, 18 maja 2020, godzina 18:00 (czasu polskiego). Foto: Meteosat-8

Cyklon Amphan zbliża się do Indii Bangladeszu zagraża ludziom Kalkuta maj 2020 prognoza wiatru

Aktualnie siła cyklonu Amphan spadła do 4 kategorii w skali Saffira Simpsona. Najnowsze prognozy przewidują, że w chwili zetknięcia z lądem będzie mieć 3 kategorię.

Prognozowe porywy wiatru w czasie uderzenia w ląd Indii. 20 maja 2020, model ECMWF

Cyklon Amphan Indie Bangladesz Prognoza pogody porywy wiatru

Przed uderzeniem w ląd Indii i Bangladeszu, władze podjęły decyzję o ewakuacji ponad 2 mln ludzi. Cyklon Amphan jest w szczytowej intensywności, ale niewykluczone, że przed wejściem nad ląd zdoła osłabnąć z powodu suchego powietrza zalegającego przed wybrzeżem. Nie zmienia to faktu, że powstanie fala sztormowa mogąca powodować straty między Kalkutą w Indiach, a Ćittagong w Bangladeszu. Fala przypływu może osiągać wysokość 4-5 metrów. Kolejnym poważnym zagrożeniem będą silne opady deszczu.

Nadal trwa ewakuacja ludności znajdującej się na trasie uderzenia cyklonu Amphan. Z powodu pandemii COVID-19 urzędnicy muszą przygotować dodatkowe schronienia, które będą bezpieczne dla osób dotkniętych koronawirusem.

DobraPogoda24, CIMSS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!