| |
Zagrożenie!
Sytuacja po cyklonie Amphan jest dramatyczna. Ludność Indii i Bangladeszu zmaga się ze skutkami żywiołu

Sytuacja po cyklonie Amphan jest dramatyczna. Ludność Indii i Bangladeszu zmaga się ze skutkami żywiołu

Kilka dni temu informowaliśmy o cyklonie Amphan mającym uderzyć w wybrzeże Indii i Bangladeszu. Niestety, prognoza sprawdziła się co do joty. Był to jeden z najsilniejszych cyklonów w historii pomiarów w Zatoce Bengalskiej na północy Oceanu Indyjskiego. Obecnie ofiary supercyklonu Amphan walczą ze skutkami żywiołu. Zniszczone są domostwa, uszkodzone sieci energetyczne i zalane pola. To wszystko w czasie pandemii koronawirusa Covid-19.

Potrzebna jest pomoc - przede wszystkim żywność, środki higieniczne i materiały do odbudowy zniszczonych domostw. Działacze Fundacji ADRA są na miejscu, organizując pomoc i donosząc o sytuacji, w której znajdują się poszkodowane społeczności.

Skutki cyklonu Amphan. Foto: Fundacja ADRA Bangladesz

Cyklon Amphan Indie Bangladesz skutki żywiołu straty pomoc dla ludności

-"Nasi działacze i wolontariusze z oddziałów Fundacji w Indiach i Bangladeszu, skupieni w centrach zarządzania kryzysowego, pomagają już od kilku dni w ewakuacji oraz organizowaniu żywności, środków higienicznych i materiałów na odbudowę – lub choć prowizoryczne „załatanie” – zniszczonych domostw. Weźmy pod uwagę, że w zaatakowanych regionach ludzie żyją bardzo często w chatkach zbudowanych z gliny i bambusa – możemy sobie wyobrazić, jakich spustoszeń dokonał wśród nich żywioł"- opowiada Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Skutki cyklonu Amphan. Foto: Fundacja ADRA Bangladesz

Cyklon Amphan Bangladesz Indie siła żywiołu skutki straty pogoda

Pracownicy i wolontariusze donoszą o panice. Ludzie obawiają się koronawirusa, wciąż też pamiętają cyklon Bulbul i Fany - relacjonuje Vitalie Zegera z Fundacji ADRA oddział Bangladesz. Podczas gdy częstotliwość i intensywność burz wzrosły – zjawisko to jest częściowo wiązane ze zmianami klimatu – liczba zgonów spadła dzięki szybszym ewakuacjom, lepszej technologii i większej liczbie schronień. Nisko położone wybrzeże Bangladeszu, zamieszkałe przez 30 milionów ludzi, oraz wschód Indii są regularnie niszczone przez cyklony, które w ostatnich dziesięcioleciach pochłonęły życie setek tysięcy ludzi – dodaje przedstawiciel ADRA Bangladesz.

Supercyklon Amphan uderzył w Indie i Bangladesz w nocy z 20 na 21 maja. Wiatr o prędkości 185 km/h, ulewne deszcze i fale uszkodziły sieci energetyczne, niszczyły często prowizoryczne zabudowania mieszkalne, niosły samochody po zalanych ulicach. Podniesiony poziom wody zatapiał ogrody, pola uprawne i domy, często zrobione z gliny i bambusa. Zniszczenia są katastrofalne. Jak donosi ADRA Bangladesz na podstawie informacji od lokalnych urzędników, w samym Bangladeszu na przestrzeni 2 dni ewakuowano do 15 tys. specjalnych schronów 2,4 miliona osób. Na tyle, na ile to możliwe, zachowywane są towarzyszące pandemii Covid-19 zasady dystansowania społecznego.

Skutki cyklonu Amphan. Foto: Fundacja ADRA Bangladesz

Cyklon Amphan Bangladesz Indie maj 2020 skutki żywiołu straty

Amphan jest drugim, od czasu pomiarów, „supercyklonem”, który utworzył się nad Zatoką Bengalską. Pierwszy cyklon - Sidr - zabił około 3500 osób i spowodował straty liczone w miliardach dolarów w 2007 roku.

Fundacja ADRA prowadzi obecnie zbiórkę środków na pomoc dotkniętym cyklonem społeczności. Najpilniejsze potrzeby to żywność i materiały na rekonstrukcję domostw - przede wszystkim bambus, liny, prześcieradła i plandeki. Ofiarom supercyklonu Amphan można pomóc wpłacając datek na stronie www.adra.pl/cyklon

Fundacja ADRA Polska powstała w 2009 roku. To dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

DobraPogoda24, Fundacja ADRA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!