| |
Zagrożenie!
Koronawirus COVID-19 spowodował gwałtowny spadek liczby połączeń lotniczych. Prognoza pogody może być mniej dokładna

Koronawirus COVID-19 spowodował gwałtowny spadek liczby połączeń lotniczych. Prognoza pogody może być mniej dokładna

Pandemia koronawirusa COVID-19 coraz bardziej wpływa na różne aspekty naszego życia i gospodarki. W ostatnich dniach gwałtownie spadła liczba połączeń lotniczych, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na dokładność prognoz pogody.

Połączenia lotnicze zredukowano, aby ograniczyć lub spowolnić rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa COVID-19. Ograniczenia te powodują niefortunny efekt uboczny, bo prawdopodobnie spadnie dokładność prognoz pogody.

Normalny ruch lotniczy przed wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19

Koronawirus COVID19 mniejsza liczba połączeń lotniczych wpływ na dokładność prognozy pogody

Globalny ruch lotniczy o godzinie 12:30 UTC, 25 marca 2020 roku

Koronawirus COVID-19 ruch lotniczy prognoza pogody negatywny wpływ

Każdego dnia na całym świecie odbywa się dziesiątki tysięcy lotów. Samoloty przewożą ludzi i ładunki do nowych miejsc docelowych. Loty te są również istotną częścią opracowywania prognoz pogody. Z uwagi na to, że pogoda jest bardzo złożonym, chaotycznym systemem, meteorolodzy używają modeli komputerowych. Modele numeryczne są zasilane określonymi źródłami informacji w celu opracowania prognoza pogody na nadchodzące godziny lub dni. Odczyty dokonane przez stacje naziemne, boje oceaniczne i statki pokrywają warunki powierzchniowe. Dane z satelitów mówią o tym, co dzieje się na wyższych poziomach atmosfery. Aby opisać to, co dzieje się na wysokościach między nimi, meteorolodzy uruchamiają balony pogodowe z określonych miejsc, kilka razy dziennie. Elementem tej układanki są również samoloty, które dostarczają dziesiątki tysięcy raportów w oparciu o warunki pogodowe, przez które przelatują podczas lotu. Obecnie, w związku z pandemią COVID-19, liczba startujących lotów została drastycznie zmniejszona, jak widać na poniższym wykresie.

gwałtowny spadek liczby samolotowych raportów pogodowych dostarczanych do opracowania modeli numerycznych

COVID-19 koronawirus negatywnie wpływa na dokładność prognoz pogody

To zmniejszenie liczby lotów może mieć znaczący wpływ na dokładność prognozy pogody. Jak informuje Europejskie Centrum Prognoz Średniego Zasięgu Pogody (ECMWF), -„raporty samolotów są drugim po danych satelitarnych elementem wpływającym na prognozy”-.

Według ECMWF liczba dziennych raportów używanych z lotów nad Europą spadła z około 40 tys. 3 marca, do około 14 tys. 23 marca 2020 roku. To aż o 65% mniej! W rzeczywistości liczba raportów z samolotów przelatujących nad Europą jest jeszcze mniejsza, bo niektóre raporty są prawie duplikatami, a inna część jest odrzucana jako niskiej jakości. W skali globalnej redukcja dostarczanych raportów wynosi 42%!

Do końca marca spodziewane są dalsze ograniczenia w ruchu lotniczym, dlatego liczba raportów z samolotów przyjmowanych do modeli pogodowych spadnie jeszcze bardziej. Będzie to mieć szczególne znaczenie w przypadku prognozowania prądu strumieniowego na wysokości 10-12 km, zwłaszcza na okres najbliższych 24 godzin. Ta niepewność w prognozie może mieć bezpośredni wpływ na te loty, które wciąż odbywają podróże, w tym te, które przewożą towary i ładunki między kontynentami.

Innym ważnym aspektem danych do prognoz pogody, które można znaleźć na tej wysokości, jest ich wpływ na prognozę średnioterminową, gdyż prąd strumieniowy ma ogromne znaczenie w przypadku jego wpływu na warunki pogodowe przy powierzchni Ziemi. Wynika to z faktu, że działa on jako główna siła kierująca dla dużych systemów barycznych. Krótko mówiąc - zdolność do dokładnego prognozowania pozycji prądu strumieniowego ma ogromne znaczenie nawet w przypadku lokalnych prognoz.

Według ECMWF istnieją sposoby na rekompensatę utraty danych samolotu. Można wypuścić więcej balonów pogodowych, aby zbadać górne warunki atmosferyczne. Nowsze dane satelitarne mogą wypełnić niektóre luki z góry, na przykład z satelity Aeolus Europejskiej Agencji Kosmicznej, od którego ECMWF zaczęła pozyskiwać dane w styczniu.

DobraPogoda24, ECMWF, Flightradar24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!