| |
Zagrożenie!
Polska na szczycie klimatycznym w Bonn zachęca do stawiania na biowęgiel

Polska na szczycie klimatycznym w Bonn zachęca do stawiania na biowęgiel

W niemieckim Bonn trwa 23 szczyt klimatyczny. Wczoraj 14.11 tematem polskiego wydarzenia był - „Biowęgiel jako efektywny sposób na ograniczenie emisji CO2”. „Biowęgiel to przetworzona chemicznie biomasa. Dzięki niemu można faktycznie ograniczyć emisję CO2" - mówił podczas prezentacji profesor Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej.

Przedstawił także inne zalety wykorzystania biowęgla. "Może być paliwem do węglowych ogniw paliwowych, dodatkiem do nawozów, środkiem poprawiającym retencję wody w glebie” - wyjaśniał profesor Kobyłecki. Dodał, że "wprowadzenie biowęgla do gleby wpływa pozytywnie na wzrost roślin, zaś jego wysoka porowatość może w efekcie prowadzić do poprawy gospodarki wodnej w glebie oraz wpływać korzystnie na lepszą przyswajalność mikroelementów przez rośliny”.

„Zmiany klimatu, degradacja gleb, czy narastające zanieczyszczenie wód i atmosfery powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych, tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań" - wyjaśnił wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Biowęgiel - zdjęcie flickr

Biowęgiel

Przypomnijmy, biowęgiel to paliwo oparte o węgiel niskiej wartości (miał) i biomasę. Polskim naukowcom udało się odnieść sukces po trzech latach badań nad tym paliwem, m.in. dzięki dodaniu do miału węglowego i biomasy komponentów uszlachetniających. Uzyskany w grudniu 2014 r. efekt był zadowalający. Paliwo charakteryzowało się kalorycznością powyżej 20 MJ/kg i zawartością popiołu poniżej 10%. Jego wilgotność wynosiła 8-10%. O 60 % udało się zmniejszyć emisję chloru, która towarzyszyła spalaniu czystej biomasy. Z kolei w przypadku węgla, który zawierał siarkę, emisja także zmniejszyła się o około 50%.

Biowęgiel jest produktem bardzo trwałym i może przebywać w glebie przez setki lat zanim węgiel zostanie powtórnie uwolniony do środowiska. Jednocześnie stanowi niezastąpiony nawóz. Przy założeniu ciągłego odnawiania roślinności, wyniki redukcji CO2 mogą być obiecujące.

Prezydencję nad tegorocznym szczytem klimatycznym COP 23 sprawuje Fidżi. Podczas wydarzenia mają być opracowane zasady wdrażania Porozumienia Paryskiego, które zostaną przyjęte w grudniu 2018 roku w Katowicach na szczycie COP 24. Szczyt klimatyczny w Bonn potrwa do 17 listopada.


Komentarze
Robert Marcinowicz

Czekam aż zakażą OZE, bo włókna węglowe będą robione z martwych płodów xD

15 listopad 2017 - 11:12
Odpowiedz
Tomek

Czyli stawiają na Fluid bo tylko oni robią to przemysłowo :)

22 listopad 2017 - 15:50
Odpowiedz