| |
Zagrożenie!
Słaba świadomość ekologiczna. 60% Polaków nie wie, co zrobić ze zużytym sprzętem RTV i AGD

Słaba świadomość ekologiczna. 60% Polaków nie wie, co zrobić ze zużytym sprzętem RTV i AGD

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że aż 60% Polaków nie wie, co zrobić ze zużytym sprzętem RTV i AGD. Zepsute telewizory, komputery czy lodówki nadal trafiają na śmietniki, do lasu czy na chodnik przed blokiem. 13 października będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci.

-„W Polsce obserwujemy znaczący postęp w recyklingu elektrośmieci. W 2017 roku ze zbiórki wróciło ich około 40%. Szacunki z 2018 roku wskazują, że będzie to ponad 50%”- poinformował Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Minister dodał, że daleko nam do minimum wyznaczonego przez Unię Europejską, czyli 65%.

Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV AGD

-"Elektrośmieci to zużyty sprzęt AGD, elektryczny, telewizory, komputery, czajniki, lodówki, a więc mniejsze, ale i większe gabaryty"- mówił minister. Zaznaczył, że w ostatnich latach obserwujemy nieekologiczne projektowanie sprzętu AGD. Trudno się urządzenia naprawia, a jeśli już, to trzeba wymienić niemal wszystko.

Z kolei prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik powiedział, że Polacy "chomikują" zużyty sprzęt. Przechowujemy w domach prawie 6 i pół miliona drobnego AGD oraz ponad 4 miliony zużytych telefonów komórkowych. Z badań wynika, że co 5 Polak pozbywa się elektrośmieci nielegalnie. Kara za takie zachowanie to 5 tysięcy złotych.


Komentarze
Paweł

Dzisiaj wynosiłem plastik do pojemnika na plastik i metal, a tam wytłoczki na jajka- papierowe. Niestety w Polsce segregacja to fikcja.

27 wrzesień 2019 - 21:33
Odpowiedz