| |
Zagrożenie!
Ciepło zderzy się z zimnem w Polsce. Różnica temperatury sięgnie 20 stopni. Front naciera na północ

Ciepło zderzy się z zimnem w Polsce. Różnica temperatury sięgnie 20 stopni. Front naciera na północ

Nad Polską w ciągu najbliższej doby dojdzie do nietypowej sytuacji, a mianowicie zderzenia ciepłego powietrza napierającego z południa, z ustępującym zimnym powietrzem na północy kraju. Przyczyną wymiany mas powietrza i olbrzymiego kontrastu temperatury będzie przejście ciepłego frontu atmosferycznego. Różnica temperatury na obszarze kraju może osiągnąć nawet 20 st. C. Duży kontrast utrzyma się szczególnie wieczorem i nocą na sobotę. Niewykluczona jest lokalnie rzadka noc tropikalna, zwłaszcza o tej porze roku.

Przejście ciepłego frontu wywoła dużą różnicę temperatury w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego w głąb Europy na wysokości 1,5 km o godzinie 23:00, 20 października 2023

Zderzenie ciepła z zimnem w Polsce, potężny kontrast temperatury z możliwą nocą tropikalną na 21 października 2023

Już obecnie notujemy sporą różnicę temperatury między południową i północną Polską. Na stacji IMGW w Lesku i Rzeszowie temperatura przekracza 15 st. C., a w tym czasie w Suwałkach jest blisko 1 st. C. i notowany jest pierwszy słaby opad śniegu, który dość szybko ustąpi. To oznacza, że południowa Polska jest już za frontem i w kolejnych godzinach będzie kontynuowany wzrost temperatury wspomagany także przez silny wiatr fenowy w górach, a na północy kraju mamy jeszcze dzielnice w strefie zbliżającego się frontu z opadami głównie deszczu.

Prognozowany zasięg opadów i położenia frontu nad Polską o godzinie 23:00, 20 października 2023

Potężna różnica temperatury w Polsce, starcie zimna z ciepłem, będzie tropikalna noc na 21 października 2023

Z prognoz adwekcji mas powietrza jednoznacznie wynika obecne starcie mas powietrza nad Polską, ciepłego zwrotnikowego z zimnym arktycznym. Przejściowo wygra powietrze cieplejsze, dlatego przy przejściu frontu czeka nas nietypowa sytuacja szczególnie wieczorem oraz najbliższej nocy, gdy miejscami na południu kraju będzie cieplej niż w dzień, zwłaszcza, że wzrost temperatury podtrzymają także zjawiska fenowe w górach.

Niezwykle ciepła noc w Polsce. Prognozowana temperatura o godzinie 23:00, 20 października 2023

Starcie mas powietrza, tropikalna noc w październiku 2023, prognoza temperatury

Wieczorem i wczesną nocą spodziewamy się największego kontrastu temperatury na obszarze Polski w ciągu najbliższej doby. Najcieplej będzie między Opolszczyzną przez Małopolskę po Podkarpacie. Temperatura miejscami będzie się utrzymywać na poziomie około 20-23 st. C., a w tym czasie na północnym wschodzie będziemy notować około 2-4 st. C. Niewykluczone, że lokalnie na południu temperatura przez cała noc nie spadnie poniżej 20 st. C. i tym samym będziemy mieć rzadką październikową noc tropikalną.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie o godzinie 20:00, 20 października 2023

Potężna różnica temperatury i październikowa noc tropikalna w Polsce, prognoza na noc 21 października 2023

Starcie mas powietrza na przechodzącym froncie ciepłym doskonale oddają prognozy anomalii temperatury. Widać wyraźnie, że na północy temperatury będą w tym czasie w polu niebieskim, czyli niższe o 1-3 st. C. od normy wieloletniej, a na południu miejscami będą o 10-16 st. C. powyżej normy klimatycznej. Kolejny raz potwierdza się stwierdzenie, że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!