| |
Zagrożenie!
Ciepła wiosna uderzy w Polsce. Temperatura nagle przekroczy 20 stopni. Będą również burze

Ciepła wiosna uderzy w Polsce. Temperatura nagle przekroczy 20 stopni. Będą również burze

Wszystko wskazuje na to, że w trakcie drugiej połowy marca 2023 czeka nas coraz więcej dni z termiczną wiosną. Z coraz większym zaangażowaniem śledzimy prognozy temperatur, które zaczynają wskazywać na wartości miejscami mogące osiągnąć lub przekroczyć po raz pierwszy w tym roku nawet 20 st. C. Ma temu sprzyjać odpowiedni układ baryczny zaciągający ciepłe powietrze do Polski z południowo zachodniej Europy. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to uderzenie ciepłej wiosny pojawi się szczególnie w okolicach jej astronomicznej i kalendarzowej odmiany. Sprawdźmy, jakie są najnowsze prognozy temperatur w Polsce.

Ciepła wiosna w prognozach. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy, 21 marca 2023

Ciepła wiosna uderzy w Polsce, temperatura przekroczy 20 st. C., to będzie najwyższa temperatura od początku roku, mapa temperatury 21 marca 2023

Temperatury w ostatnich dniach zaczynają coraz częściej w wielu regionach kraju osiągać po kilkanaście st. C. Średnia dobowa okresami jest charakterystyczna dla wiosny termicznej, ale nie jest to jeszcze trend stały, bo wrócą chłodniejsze dni. Temperatura we wtorek 14.03 w niemal całym kraju osiągnęła lub przekroczyła 16 st. C. Bardzo ciepło było szczególnie w Tarnowie, Nowym Sączu, Siedlcach, Kozienicach, Przemyślu, Krakowie, Warszawie i Rzeszowie. Nad Polskę z zachodu zbliża się jednak front chłodny i w środę 15.03 w całym kraju czeka nas ochłodzenie, gdyż już nigdzie temperatura nie osiągnie i nie przekroczy 10 st. C. To ochłodzenie utrzyma się do 16 marca, ponadto w nocy, szczególnie między 15-17 marca w wielu regionach pojawią się niewielkie przymrozki.

Wstępnie prognozowane możliwe pierwsze osiągniecie lub przekroczenie 20 st. C. w Polsce, 21 marca 2023

Silne i gwałtowne uderzenie wiosny w Polsce, będzie powyżej 20 st. C., prognoza temperatury 21 marca 2023 

Temperatury od zachodu Polski zaczną ponownie rosnąć już w piątek 17 marca. W tym dniu na zachodzie zanotujemy około 10-13 st. C. W kolejnych dniach temperatury dwucyfrowe z tendencją rosnącą będą się rozszerzać w głąb kraju. W prognozach coraz śmielej jest wskazywana pierwsze osiągnięcie lub przekroczenie 20 st. C. Modele numeryczne jeszcze różnie ten termin wyliczają, ale możemy być niemal pewni, że taka wartość temperatury w trakcie drugiej połowy marca stanie się faktem.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce, 21 marca 2023

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce, temperatura przekroczy 20 st. C., prognozowana anomalia 21-22 marca 2023

Podane terminy z zakresem temperatury są nadal wstępne i jeszcze nie możemy tych wyliczeń traktować dosłownie do wskazanego dnia. Prognozy te jedynie naświetlają coraz pewniejszy trend ocieplenia. Okresami między adwekcją ciepłego powietrza spodziewane jest również przejście stref frontowych z chwiejnym powietrzem, dlatego w drugiej połowie miesiąca ponownie będą się pojawiać burze, których może być więcej względem ostatnich dni.

Wstępnie prognozowana możliwość przekroczenia 20 st. C. w Polsce według modelu GEM, 22 marca 2023

Pierwsze 20 st. C. w prognozach, będzie uderzenie ciepłej wiosny w Polsce, mapa temperatury 22 marca 2023

Amerykański model GFS również aktualnie wskazuje na pierwsze 20 st. C., ale później, bo w okolicach 24 marca. Zaznaczamy jednak jeszcze raz, że podane terminy prognoz nie odczytujemy obecnie dosłownie dla konkretnego dnia. Bardziej chodzi o wskazanie poprawnego trendu pogodowego, jaki czeka nas w okolicach 3 dekady marca.

Aktualnie przewidywana anomalia temperatury w Polsce za okres do 23 marca 2023. Wizualizacja meteomodel

Będzie ciepły marzec 2023 w Polsce, temperatury zaskoczą, wtargnie nagłe ocieplenie, prognoza temperatury do 23 marca 2023

Mimo chłodnej pierwszej dekady marca, pozostała jego część miesiąca ma coraz częściej przynosić dni z dodatnią anomalią temperatury. Aktualnie wszystko na to wskazuje, że powielane zapowiedzi najchłodniejszego marca od co najmniej kilku lat nie sprawdzą się i ostatecznie tegoroczny marzec w Polsce ma szansę zapisać się nawet jako ciepły. Obecnie do 23 marca anomalia temperatury jest wyliczana na poziomie o blisko 1,3 st. C. powyżej normy wieloletniej w skali całego kraju. Najnowsze prognozy pogody w tym zapowiedzi ocieplenia będziemy na bieżąco weryfikować i potwierdzać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!