| |
Zagrożenie!
Chwyci mróz i przejdą śnieżyce. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Wiemy, gdzie w Europie będzie zimowy paraliż

Chwyci mróz i przejdą śnieżyce. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Wiemy, gdzie w Europie będzie zimowy paraliż

Wygląda na to, że zima z mrozem i śnieżycami uderzy w kolejnych regionach Europy. W tym tygodniu w rejonie Włoch na froncie atmosferycznym powstanie bardzo zasobny w wilgoć niż, który w wielu krajach przyniesie ulewny deszcz, a na terenach wyżej położonych pojawią się również opady deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg, bo napłynie z północy znacznie chłodniejsza masa powietrza. Śnieżyce wystąpią w kilku krajach. Miejscami spadnie ponad 20-50 cm śniegu i chwyci mróz w nocy. Temperatura miejscami nad ranem może spaść nawet do około -17/-8 st. C. Sprawdźmy, gdzie uderzy zima w Europie za kilka dni.

Śnieżyce i mróz uderzą w Europie. Prognozowany zasięg opadów śniegu, 4 listopada 2022

Śnieżyca i mróz uderzy w Europie, spadnie ponad 30 cm śniegu, prognoza opadów 4 listopada 2022

W rejonie Włoch za kilkadziesiąt godzin rozwinie się niż, który będzie pobierał wilgoć z basenu Morza Śródziemnego. Nad ten rejon Europy spłynie również znacznie chłodniejsza masa powietrza z frontem atmosferycznym. To będzie właśnie impuls do ruszenia głębokiej cyklogenezy. 

Zasięg chłodnego i ciepłego powietrza nad Europą na wysokości 1,5 km, między 4/5 listopada 2022

Śnieżyce i mróz w Europie, spadnie ponad 30 cm śniegu, mapa temperatury 5 listopada 2022

Między 3-5 listopada pojawi się strefa bardzo obfitych opadów deszczu miejscami przechodząca w deszcz ze śniegiem i śnieg między południowo wschodnią Francją, Szwajcarią, zachodnią Austrią, południowymi Niemcami i północnymi Włochami. Opady śniegu będą już możliwe od wysokości około 1100 m n.p.m. 

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km w Europie między południowymi Niemcami i północnymi Włochami, 5 listopada 2022

Przejdą śnieżyce w Europie, chwyci mróz, mapa napływu zimnego powietrza, 4 listopada 2022

Będzie to pierwszy tak poważny atak zimy w tym sezonie w tej części Europy. Wcześniej również miejscami pojawiały się opady śniegu w rejonie Alp, ale nie obejmowały one od razu zasięgiem kilku krajów. Przed atakiem zimy obszar pokrywy śnieżnej jest niewielki.

Pokrywa śnieżna w rejonie Alp przed pierwszym poważnym atakiem zimy, 3 listopada 2022

Atak zimy z mrozem i śnieżycą w Europie, prognoza pokrywy śnieżnej 3-6 listopada 2022

Jak widać na powyższej mapie, śniegu w rejonie Alp jest obecnie niewiele poza lokalnie pograniczem Szwajcarii i północnych Włoch. Sytuacja zmieni się między 3-5 listopada, gdy nad ten obszar dotrze bardzo wydajna strefa opadów deszczu przechodząca w śnieg.

Prognozowana pokrywa śnieżna po ataku zimy w rejonie w Alp, 5 listopada 2022

Atak zimy w Europie, gdzie będzie mróz i śnieg, prognoza pokrywy śnieżnej 5 listopada 2022

W tym czasie na obszarze między południowymi Niemcami, Szwajcarią, zachodnią Austrią, południowo wschodnimi krańcami Francji i północnymi Włochami może miejscami spaść ponad 20-50 cm śniegu. Po opadach chwyci również silniejszy mróz. Aktualne prognozy wskazują, że temperatura miejscami spadnie nawet do -17/-8 st. C., zwłaszcza jeśli pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia po odsunięciu się śnieżycy.

Prognozowany mróz po przejściu śnieżycy, 6 listopada 2022 nad ranem

Śnieg i mróz w Europie, prognoza temperatury 6 listopada 2022

To będzie pierwszy w tym sezonie w tej części Europy poważny atak zimy, ale nie rekordowy. Zdarzały się ataki, gdy miejscami w ciągu 2-3 dni potrafiło spaść nawet 200-300 cm śniegu. Tak było 2 lata temu na początku grudnia. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!