| |
Zagrożenie!
Chwyci mróz i będzie śnieżyca. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Zima przypomni o sobie

Chwyci mróz i będzie śnieżyca. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Zima przypomni o sobie

Wiele wskazuje na to, że nie możemy jeszcze chować na dobre ciepłych kurtek. Po rekordowo ciepłym początku stycznia czeka nas ochłodzenie i kolejny powiew zimy. Przechodzący cyklon z frontem przyniesie opady deszczu miejscami przechodzące w śnieg, a później zaciągnie chłodną masę powietrza arktycznego. W nocy przy rozpogodzeniach temperatura może spaść miejscami poniżej -20 st. C. Sprawdźmy, kiedy i gdzie pojawi się silny mróz i przejdzie śnieżyca oraz czy ochłodzenie będzie trwałe.

Silny mróz pojawi się w Polsce. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury, 8 stycznia 2023 nad ranem

Mróz i śnieżyce wkroczą do Polski, temperatura spadnie poniżej -20 stopni, prognoza na 8 stycznia 2023

Załamanie pogody przyniesie cyklon atlantycki, jaki ze strefą frontową będzie się przesuwał z północno zachodniej Europy w rejon Polski. Będzie on odpowiedzialny bezpośrednio za zmiany pogodowe w naszym kraju. Bardzo ważna będzie jego trajektoria, gdyż od niej ostatecznie zależy zasięg śnieżycy, a później adwekcji zimnego powietrza.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów deszczu i śnieżycy w Polsce, 6 stycznia 2023

Silny mróz i śnieżyca wróci do Polski, prognoza śnieżycy 6 stycznia 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na niż z ulewnym deszczem i śnieżycą w Polsce, zwłaszcza między 6-7 stycznia. Śnieg spadnie szczególnie na północy, wschodzie i północnym wschodzie kraju, aczkolwiek do omawianego terminu jest jeszcze kilka dni, dlatego musimy wziąć poprawkę na możliwą korektę zasięgu śnieżycy i terminu jej wystąpienia.

Wstępnie prognozowany zasięg chłodnego powietrza arktycznego w Europie i Polsce, 8 stycznia 2023

Mróz i śnieg w prognozach, będzie śnieżyca w Polsce i niska temperatura, 8 stycznia 2023

Po przejściu cyklonu ze śnieżycą i ulewami napłynie zimne powietrze arktyczne. Jego zasięg nadal jest wstępny, ale wiele wskazuje, że dojdzie do znacznego ochłodzenia, zwłaszcza, że pojawi się również wyż. W nocy przy rozpogodzeniach, temperatura może wtedy spaść miejscami poniżej -20 st. C.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 8 stycznia 2023 nad ranem, model ECMWF

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 8 stycznia 2023

Trend ten potwierdza aktualnie amerykański model GFS. Mamy więc zbieżność prognoz, a tym samym znaczne prawdopodobieństwo sprawdzenia.

Aktualna prognoza mrozu w Polsce, 8 stycznia 2023, model GFS

Mróz i śnieżyce w prognozach, 8 stycznia 2023

Czeka nas więc ochłodzenie i przypomnienie warunków zimowych w Polsce. W przeciągu tygodnia przeżyjemy szok termiczny, bo temperatura miejscami może spaść nawet o ponad 30 st. C. w porównaniu do początku stycznia. Ponownie pojawią się opady śniegu i problemy na drogach wraz z tworzeniem pokrywy śnieżnej. Największa szansa na pełnowymiarowe wystąpienia zimy będzie na północy, wschodzie i północnym wschodzie Polski oraz w górach. W kolejnych prognozach będziemy weryfikować najnowsze wyliczenia. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Real

To zgodnie z amerykańskim scenariuszem powinno u nas umrzeć kilkadziesiąt osób i walić się słupy energetyczne już przy temperaturze minus 1 stopień. Na jankeską rzeczywistość powinna być klęska żywiołowa. I co na to specjaliści od ocieplenia?

03 styczeń 2023 - 11:57
Odpowiedz