| |
Zagrożenie!
Chorwacja: rekordowo wysokie fale na Adriatyku

Chorwacja: rekordowo wysokie fale na Adriatyku

Tydzień temu, 12 listopada we wtorek późnym wieczorem w Wenecji, miała miejsce wysoka sztormowa fala przypływu osiągająca 187 cm. Był to drugi wynik w historii pomiarów w tym mieście po rekordowych 194 cm zanotowanych w 1966 roku.

Zalanie Wenecji, a w konsekwencji powódź, była spowodowana przez silny wiatr Sirocco (w Chorwacji nazywany Jugo), który znad Adriatyku pchał masy spiętrzonej wody. Podtopienia i zalania w tym czasie dotknęły również chorwackie wybrzeże o czym w Polsce w zasadzie się nie mówiło.

Rekordowo wysoka fala na Adriatyku. Dane: Chorwacki Instytut Hydrograficzny

Chorwacja pogoda rekordowo wysoka fala na Adriatyku

Rekordowo wysokie fale na Adriatyku zmierzył Chorwacki Instytut Hydrograficzny. Najwyższa fala 10,87 m miała miejsce 12 listopada br. o godz. 16:00 w pobliżu małej wyspy Sveti Andrija znajdującej się nieopodal Splitu.

Wysokim falom towarzyszyły silne porywy wiatru przekraczające 140 km/h w rejonie Dubrownika. Z kolei na oficjalnej stacji pogodowej DHMZ w Splicie zanotowano 134 km/h. Jest to trzecia najwyższa prędkość wiatru w tym mieście odnotowana w ciągu ostatnich 60 lat. Rekord wynoszący 149 km/h pochodzi z 1 lutego 1986 roku, a drugi wynik w kolejności 138,6 km/h z 24 listopada 1987 roku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!