| |
Zagrożenie!
Gigantyczna chmura „UFO” - Altocumulus lenticularis - nad Tatrami w trakcie halnego. Wiatr w porywach osiągnął blisko 200 km/h

Gigantyczna chmura „UFO” - Altocumulus lenticularis - nad Tatrami w trakcie halnego. Wiatr w porywach osiągnął blisko 200 km/h

Za nami apogeum wiatru halnego w Tatrach. Największy poryw wiatru zanotowano minionej nocy 28/29.12, gdy w obserwatorium na Kasprowym Wierchu zmierzono 54,1 m/s, czyli 194,7 km/h! W czasie halnego nad Tatrami pojawia się charakterystyczny wał fenowy, a powyżej w sprzyjających warunkach można również podziwiać chmurę „UFO” prawidłowo nazywaną Altocumulus lenticularis. Do naszej redakcji dotarły zdjęcia gigantycznej chmury, jaka wczoraj 28.12 pojawiła się nad Podhalem i Tatrami.

Maksymalny porywy wiatru zanotowany w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Dane: IMGW

Maksymalny porywy wiatru w Tatrach na Kasprowym Wierchu, 28-29 grudnia 2020

Zdjęcia chmury Altocumulus lenticularis wykonała Marysia Kocańda w miejscowości Załuczne w Małopolsce. Chmury te powszechnie i żartobliwie określane jako UFO, w rzeczywistości są od dawna zdefiniowane i dobrze opisane przez Światową Organizację Meteorologiczną.

Gigantyczna chmura "UFO" nad Tatrami i Podhalem, chmura Altocumulus lenticularis 28-29 grudnia 2020

Altocumulus lenticularis jest związany z falami w atmosferze. Powstają, gdy względnie stabilne powietrze jest wypychane w górę nad barierą topograficzną (często szczyty górskie), zorientowaną mniej lub bardziej prostopadle do kierunku od którego wieje wiatr z górnego poziomu. To odchylenie tworzy falę grawitacyjną z wiatrem, od bariery topograficznej, podobną do fali, którą można wygenerować, wrzucając kamyk do stawu.

Chmura Altocumulus lenticularis nad Tatrami. Foto: Marysia Kocańda

Chmura Altocumulus lenticularis nad Tatrami, 28 grudnia 2020

Kiedy nad poziomem szczytów gór występuje wystarczająca ilość wilgoci, chmury ACSL rozwijają się w grzbiecie tych fal górskich, gdzie powietrze się unosi. Chmury Altocumulus lenticularis nieustannie rozwijają się i rozpraszają odpowiednio w pobliżu grzbietu fali i bezpośrednio z wiatrem. Dlatego wydaje się, że pozostają nieruchome (stąd nazwa), mimo że wiatr szybko (czasami bardzo szybko) przemieszcza się przez całą chmurę.

Chmura Altocumulus lenticularis nad Tatrami i Podhalem. Foto: Marysia Kocańda

Gigantyczna Chmura UFO Altocumulus lenticularis nad Tatrami

Chmury te, najczęściej występują zimą lub wiosną, gdy wiatry w górze są zazwyczaj najsilniejsze. Występowanie tego typu chmur świadczy o niestabilności, a co za tym idzie pojawia się ryzyko turbulencji. Z tego powodu piloci samolotów są zmuszeni do ich omijania.

Halny spowodował powstanie chmur lenticularis nad Tatrami i Zakopanem

Schemat powstawania chmur Altocumulus lenticularis. Grafika: WDRB

Schemat powstawania chmury UFO - Altocumulus lenticularis

Chmury Altocumulus lenticularis w Polsce można zobaczyć nie tylko w rejonach górskich, ale także w głębi kraju. Jeden z wcześniejszych przykładów pochodzi z Podkarpacia.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!