
Chmura pyłu przysłoni słońce. Aerozol opadnie z deszczem. W tych dniach niebo będzie zmętnione
Do Polski z zachodu i południa wkracza ocieplenie, które przyniesie znaczny wzrost temperatury na przełomie kwietnia i maja. Wraz z ciepłym powietrzem, kolejny raz w tym sezonie napłynie chmura pyłu saharyjskiego. Ten mineralny aerozol wpłynie na warunki pogodowe, bo spowoduje przysłonięcia słońca oraz zmętni niebo. Zamiast błękitu będzie dominować odcień koloru szarego. Drobiny pyłu i piasku opadną miejscami, szczególnie w rejonie opadów deszczu.
Prognozowane koncentracja pyłu saharyjskiego zaciąganego w głąb Europy aż po rejon Polski o godzinie 20:00, 28 kwietnia 2024
Specyficzny układ baryczny między Europą i północną Afryka sprawia, że zwykle w kwietniu obserwujemy największe transporty pyłu saharyjskiego do Polski. Nie inaczej jest w tym sezonie. Silny wiatr przy wpływie cyklonu podrywa drobiny piasku i pyłu z największej pustyni świata, a następnie wraz z prądem powietrza jest transportowany na setki i tysiące kilometrów. Zazwyczaj jego koncentracja jest największa przy źródle i spada wraz z oddaleniem.
Prognozowa anomalii temperatury powietrza z pyłem saharyjskim na wysokości 1,5 km, zaciąganym w głąb Europy z północnej Afryki o godzinie 20:00, 28 kwietnia 2024
Już w najbliższą niedzielę w ciągu dnia i wieczorem spodziewamy się znacznego wzrostu koncentracji pyłu saharyjskiego nad Polską. Jego największe koncentracje, w zależności od warunków atmosferycznych mają miejsce przeważnie na wysokości między 2-5 km. Zdarzają się również niżej, ale wyjątkowo rzadko. Pył na tej wysokości w przypadku rozpogodzeń znacznie redukuje promieniowanie słoneczne. W zależności od koncentracji notowaliśmy w Polsce zmniejszenie promieniowanie o około 3-10%. Drugim aspektem jest wpływ pyłu na odcień samego nieba.
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego nad Polską i Europą o godzinie 08:00, 29 kwietnia 2024
W przypadku braku zanieczyszczeń mineralnych, niebo przyjmuje piękny odcień koloru niebieskiego. Zazwyczaj ma to miejsce przy napływie chłodnych mas powietrza z północy i północnego zachodu, zwłaszcza arktycznego i polarnomorskiego, gdyż w tych regionach globu brakuje naturalnych zanieczyszczeń. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku adwekcji powietrza ze wschodu i południa, gdy jest zaciągany do Europy często pył saharyjski, czy dym z pożarów.
Prognoza koncentracji i napływu pyłu saharyjskiego do Europy i Polski o godzinie 08:00, 30 kwietnia 2024
Z prognoz trajektorii pyłu saharyjskiego wynika, że tym razem drobiny pyłu i piasku napłyną do Polski praktycznie z całej północnej Afryki. Zwykle mamy wyraźny jeden region ze źródłem pyłu, ale tym razem jego koncentracja jest dość równomiernie rozłożona, od Algierii i Tunezji przez Libię, Egipt po Chad i Niger. Główna chmura pyłu dotrze do Polski płynąc przez Sardynię, wschodnią Francję, Szwajcarię i Niemcy.
Zobacz też: Silne ocieplenie przerwie mróz. Temperatura zbliży się do upału
Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza wraz z pyłem saharyjskim w głąb Europy do Polski. Przewidywana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km o godzinie 20:00, 30 kwietnia 2024
Największą koncentrację pyłu nad Polską prognozujemy między 28 kwietnia i 1 maja, po czym jego ilość zacznie się zmniejszać. Pył miejscami opadnie z deszczem, brudząc wszelkie powierzchnie na które opadnie. Opady do 3 maja zdarzą się w naszym kraju jednak incydentalnie, przelotnie i lokalnie.
Sprawdź również: Coraz lepsze prognozy na majówkę. Ciepło i pogodnie, czy deszczowo i chłodno w Polsce?
Źródło: DobraPogoda24.pl