| |
Zagrożenie!
Chmura kosmiczna „Buntowniczy palec” podsumowała miniony rok 2020. Znajduje się w Mgławicy Carina

Chmura kosmiczna „Buntowniczy palec” podsumowała miniony rok 2020. Znajduje się w Mgławicy Carina

Astronomie przecierali oczy ze zdumienia, gdy odkryli w chmurze kosmicznejbuntowniczy palec”. Jak się okazuje, czasami Wszechświat doskonale wyraża nasze uczucia, np. w kontekście minionego roku. Chmura kosmiczna z nietypowym palcem oddalona jest o 7500 lat świetlnych od Ziemi. Ta materia jest częścią większego kompleksu chmur zwanego Mgławicą Carina. W normalnych okolicznościach nie otrzymałaby własnego przydomka, ale ze względu na charakterystyczny kształt, naukowcy nadali chmurze nazwę Buntowniczy palec. Międzynarodowy gest „odejdź” znany bardziej w dosadnych słowach, dosłownie ilustruje pożegnanie minionego 2020 roku.

Chmura kosmiczna Buntowniczy palec w Mgławicy Carina. Foto: NASA/ESA

Chmura kosmiczna nietypowy Buntowniczy Palec, Mgławica Carina

W rzeczywistości to tak zwana Globula Boka. Są to małe, ciemne, gęste skupiska pyłu i gazu, które często są miejscem narodzin gwiazd. Gdy gęstsze obszary chmury dalej się kondensują, mogą zapaść się pod wpływem własnej grawitacji i zacząć formować się w gwiazdę.

Buntowniczy palec, składaj się z materii o masie 6 mas Słońca. Niewykluczone, że może mieć w sobie gwiazdy, ponieważ jest tak gęsty, że trudno go zobaczyć w środku. Wydaje się jednak, że jej blask pochodzi ze źródeł zewnętrznych - światła pobliskich jasnych gwiazd.

Położenie Buntowniczego palca na tle Mgławicy Carina. Foto: NASA/ESA

Buntowniczy palec, Mgławica Carina, nietypowy palec w chmurze kosmicznej

W rzeczywistości takie tworzenie chmur kosmicznych nazywa się Boca Globule. Składa się ona z małych, ciemnych i gęstych skupisk pyłu i gazu. Czasami jest to miejsce narodzin nowej gwiazdy, gdy gęstsze części chmury ulegają kondensacji i zapadają się pod wpływem własnej grawitacji. Wtedy rozpoczyna się proces formowania gwiazd.

Astronomowie przewidują wyparowanie Buntowniczego palca. Przy obecnym szacowanym tempie utraty masy chmury pyłu, potrwa to, od 200 tys., do 1 mln lat. Z kosmicznego punktu widzenia to niezbyt długo.

DobraPogoda24, Sciencealert


Komentarze
Zdzichu

Hahaha, dobre, ale się uśmiałem :)

02 styczeń 2021 - 10:09
Odpowiedz
Grzegorz

No, ale skoro to jest obraz sprzed 7500 lat, to dotyczy sytuacji mniej więcej roku 5482 p.n.e. ;)

02 styczeń 2021 - 11:12
Odpowiedz
Monia

Nie bądźmy tacy drobiazgowi :) Odebraliśmy w minionym roku, gorzej, że taki gest w kierunku Ziemi będzie widoczny przez całe nasze życie :D

02 styczeń 2021 - 11:52
Odpowiedz