| |
Zagrożenie!
Chłodny front z linią zbieżności załamie pogodę w Polsce. Burze w nocy przerwą sen. Temperatury spadną za frontem

Chłodny front z linią zbieżności załamie pogodę w Polsce. Burze w nocy przerwą sen. Temperatury spadną za frontem

Do Polski z zachodu zbliża się załamanie pogody, które przyniesie przejście chłodnego frontu atmosferycznego z poprzedzającą linią zbieżności wiatru. Miejscami przyniesie opady deszczu i lokalnie gradu oraz silniejsze porywy wiatru. W nocy na 19 września 2023 wystąpią w kilku regionach burze mogące nam przerwać sen. Natężenie zjawisk powinno być na progu pierwszego stopnia alertu pogodowego. Za frontem temperatury spadną, ale to ochłodzenie będzie chwilowe, bo w tym tygodniu znowu będzie miejscami gorąco.

Chłodny front zmieni pogodę w Polsce. Najbliższej doby będą miejscami nocne burze

Chłodny front załamie pogodę w Polsce, będą burze w nocy na 19 września 2023, spadnie ulewny descz i grad

Aktualnie Polska jest w zasięgu słabnącego wyżu znad wschodniej Europy, ale jego wpływ szybko zaczyna słabnąć. Zanim aktywny front z zachodu wkroczy do naszego kraju, to wcześniej czeka nas przeważnie pogodny i gorący dzień, bo w wielu regionach z temperaturą do 25-30 st. C. Będzie to więc kolejny wyjątkowo letni dzień, jak na drugą połowę września.

Prognozowany zasięg frontu z opadami i lokalnymi burzami w Polsce do godziny 04:00, 19 września 2023

Chłodny front i linia zblieżności wiatru zmienią pogodę w Polsce, będą nocne burze na 19 września 2023

Sytuacja zacznie się zmieniać późnym popołudniem lub wieczorem, gdy do zachodniej Polski nasunie się zachmurzenie związane z nadchodzącym chłodnym frontem. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, zwłaszcza od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk. Nocą front będzie się przesuwał w głąb kraju na wschód, jednocześnie miejscami mogą wystąpić burze.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 19 września 2023

Prognoza burz dla Polski noc na 19 września 2023

W rejonie potencjalnych burz i strefy frontowej może spaść do około 5-35 mm wody na m2 ziemi, ponadto punktowo niewykluczony jest drobny grad, a wiatr w porywach może osiągnąć do około 50-70 km/h. Stosowną prognozę burzową przygotowali także meteorolodzy IMGW. Według nich skala natężenia zjawisk powinna być niższa.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na najbliższą dobę 19 września 2023

We wtorek 19.09 w ciągu dnia strefa chłodnego frontu z opadami deszczu będzie się dalej przesuwać na wschód przez wschodnią połowę kraju. Miejscami również wystąpią burze, lokalnie z gradem. Jednocześnie za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza i temperatury maksymalne względem obecnego dnia miejscami spadną o około 8-10 st. C.

Prognoza zasięgu opadów i frontu nad Polską, miejscami z burzami do godziny 11:00, 19 września 2023

Chłodny front z burzami zmieni pogodę w Polsce, prognoza opadów i burz 19 września 2023

Ochłodzenie za frontem nie będzie długotrwałe, bo w kolejnych dniach tygodnia temperatury ponownie wzrosną i już 21 września na sporym obszarze kraju ponownie zanotujemy co najmniej 24-27 st. C., a 22 września nawet 24-29 st. C. czyli dalej będziemy mieć termiczne lato.

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce w czasie przejścia frontu chłodnego, 19 września 2023

Ochłodzenie za frontem i burzami w Polsce, temperatura 19 września 2023

Ponownie chłodniej w całym kraju o ponad 5-7 stopni będzie po przejściu kolejnego frontu w Polsce około 22 września. Mimo to średnia dobowa temperatura nadal będzie charakterystyczna dla termicznego lata. Dramatu w prognozach temperatury nadal więc nie ma. Wręcz przeciwnie, już nic nie zmieni faktu, że będzie to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów w Polsce. Zapamiętamy ten miesiąc na bardzo długo.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
KOLO

a potem dalej upały … co się dzieje?!

18 wrzesień 2023 - 22:47
Odpowiedz