| |
Zagrożenie!
Chłodny front sporo namiesza. Przyniesie burze, opady i silny wiatr. Wiemy, kiedy załamanie pogody

Chłodny front sporo namiesza. Przyniesie burze, opady i silny wiatr. Wiemy, kiedy załamanie pogody

Od kilku dni utrzymuje się nad Polską wspaniała wyżowa aura ze słońcem i coraz wyższą letnią temperaturą. Warunki atmosferyczne zachęcają nas do aktywności na świeżym powietrzu, ale coraz częściej pytacie, kiedy pogoda się załamie i spadnie deszcz oraz wrócą burze. Najnowsze prognozy wskazują, że zmiany pojawią się dopiero w trakcie drugiej dekady miesiąca, gdy rozpocznie się przebudowa pola barycznego nad Europą i pojawi się aktywny chłodny front atmosferyczny.

Zmianę pogody przyniesie chłodny front z opadami i burzami. Aktualnie prognozowany zasięg opadów, 13 września 2023

Chłodny front przyniesie burze i deszcze z gradem oraz silnym wiatrem w Polsce, 13 września 2023, kiedy spadnie deszcz

Prognozy zapowiadające trwalszy powrót letniej pogody pod względem temperatur, jak również dominacji wyżowej aury związanej z układem Omega w Polsce sprawdzają się na naszych oczach. W kolejnych dniach, w tym także w czasie najbliższego weekendu nadal pogoda nas nie zawiedzie. Będzie pogodnie i gorąco, a miejscami praktycznie upalnie. Sytuacja przejściowo powinna się zmienić w trakcie nowego tygodnia.

Biało na mapach opadów w rejonie Polski. Prognozowana suma opadów w Europie do 12 września 2023

Biało na mapach opadów w Polsce we wrześniu 2023, sprawdzamy kiedy spadnie deszcz

Najnowsze prognozy opadów nadal utrzymują, że na przeważającym obszarze Polski deszcz nie spadnie co najmniej do wtorku 12 września, być może z wyjątkiem w tym dniu krańców północnych lub północno zachodnich kraju. Zmiany mają się pojawić dzień później w środę 13 września, gdy z zachodu nasunie się chłodny front atmosferyczny.

Prognozowany wstępny zasięg frontu i opadów w Polsce i Europie, 13 września 2023

Kiedy ustąpi wyż i pogoda się zmieni we wrześniu 2023 w Polsce, prognoza opadów

Front będzie związany z niżem przesuwającym się nad Skandynawią. Przyniesie miejscami opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Bardziej precyzyjny zasięg opadów nad Polską poznamy bliżej podanego terminu. Prognozowane sumy opadów w Polsce do 16 września 2023. Model ECMWF

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 22 września 2023

Chłodny front przyniesie burze i deszcz w Polsce, prognoza opadów wrzesień 2023

Przewidywane zmiany potwierdzają wiązki prognostyczne ze średnią wyliczeń wszystkich danych. Widać wyraźnie w dolnym zakresie, że do 12 września na ogół nie ma co liczyć na większe zmiany i opady. Szansa na deszcz pojawi się dopiero od 13 września i w kolejnych dniach. Opady mają mieć jednak charakter przeważnie przelotny, a to oznacza, że będą okresami wracać wpływy ośrodków wyżowych lub ich klinów. Warunki atmosferyczne staną się więc zmienne, ale z niższą temperaturą po przejściu najbliższego frontu.

Prognozowane sumy opadów w Polsce do 16 września 2023 według modelu ECMWF

Front chłodny przyniesie deszcz i burze w Polsce, prognoza opadów do końca września 2023

Na deszcz przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać. Obecnie korzystajmy z uroków stabilnej i słonecznej pogody i nie narzekajmy, bo takie warunki w ciągu roku w Polsce nie zdarzają się często.

DobraPogoda24.pl

 

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!