| |
Zagrożenie!
Chłodny front przetnie Polskę. Załamanie pogody wkroczy z zachodu. Burze przyniosą grad i silny wiatr

Chłodny front przetnie Polskę. Załamanie pogody wkroczy z zachodu. Burze przyniosą grad i silny wiatr

Rozpoczął się kolejny tydzień września, który przyniesie w Polsce stopniowe zmiany. Silny układ antycyklonu osłabnie i ulegnie przebudowie, a w jego obszar przejściowo wkroczy chłodny front atmosferyczny, który po wielu dniach wreszcie miejscami przyniesie opady deszczu, a także burze z gradem i silnym wiatrem. Lokalnie zjawiska mogą być dość silne w czasie wypierania upału poza wschodnią granicę kraju. Spodziewamy się także miejscami wystąpienia nocnych burz.

Chłodny front przetnie Polskę i miejscami przyniesie burze między 13-14 września 2023

Chłodny front przetnie Polskę, będą burze z gradem i silnym wiatrem między 13-14 września 2023, wystąpią także nocne burze

Sprawdzą się więc nasze wcześniejsze prognozy w których zapowiadaliśmy na ogół stabilną pogodę w kraju do 12 września. Niewykluczone, że w tym dniu jedynie na krańcach północno zachodnich Polski mogą się już pojawić pierwsze najbliższe przelotne opady. Sytuacja zmieni się jednak w najbliższą środę 13 września, gdy z zachodu wkroczy chłodny front i do wieczora zachmurzeniem, a także miejscami przelotnymi opadami deszczu i lokalnie burzami z gradem i silnym wiatrem zaznaczy się szczególnie w zachodniej połowie kraju.

Prognozowany zasięg miejscami opadów i lokalnie burz w Polsce do godziny 14:00, 13 września 2023

Chłodny front zakończy upał we wrześniu 2023 w Polsce, będą nocne burze

Przed frontem będzie zalegać bardzo ciepła masa powietrza, miejscami z temperaturami maksymalnymi na progu upału. To będzie ostatni gorący i miejscami upalny dzień w Polsce przed ochłodzeniem, gdyż następnego dnia temperatury maksymalne w kraju będą się wahać w przedziale do 14-22, lokalnie 23 st. C. Miejscami będą więc niższe nawet o 10 st. C. Ochłodzenie nie będzie jednak trwałe, bo będą jeszcze wracać chwilami gorące dni z temperaturą miejscami powyżej 25 st. C.

Prognozowana temperatura w Polsce przed wkraczającym z zachodu chłodnym frontem, 13 września 2023

Burzowy front wyprze upał z Polski 13 września 2023

Wraz ze zbliżaniem się frontu z chłodniejszym i wilgotniejszym powietrzem wzrośnie jego chwiejność i pojawią się warunki do inicjacji rozproszonej konwekcji z przelotnymi opadami i burzami, zwłaszcza w rejonie lokalnych linii zbieżności wiatru.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami rozwiną się burze do godziny 20:00, 13 września 2023

Chłodny front przyniesie burze z gradem i ochłodzenie po upale, 13-14 września 2023

Wieczorem i nocą na 14 września obszar frontowy z chwiejnym powietrzem będzie się przesuwał na wschód i południowy wschód kraju, gdzie również miejscami przelotnie popada i zagrzmi. Oznacza to również możliwość pojawienia się lokalnych nocnych burz, które mogą zakłócić nam odpoczynek i sen. Za frontem od zachodu dostaniemy się ponownie w obszar wyżowy, ale nie będzie to już trwały ośrodek zapewniający nam wiele dni stabilnej pogody, gdyż co jakiś czas w kolejnych dniach dotrą fronty lub rozwiną się miejscami wewnątrzmasowe przelotne opady.

Prognozowany obszar zasięgu odsuwającego się chłodnego frontu z opadami w rejonie Polski do godziny 05:00, 14 września 2023

Będą nocne burze na chłodnym froncie między 13-14 września 2023

Będą więc na zmianę dni pogodne z przelotnymi opadami, ale ze średnią temperaturą w dłuższym okresie nadal powyżej normy. Aktualnie około 19 września od początku miesiąca temperatura w skali całego kraju ma być aż o 3,9 st. C. powyżej najnowszej normy klimatycznej. Jeśli ostatnia dekada września nie będzie znacznie chłodniejsza, to może to być najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

W końcu jakieś dobre wiadomości. Mój tato zasiał poplon przed wiosenną orką i na razie sahara nie chce rosnąć i czekamy za deszczem może być silny żeby zaczęło rosnąć.

11 wrzesień 2023 - 12:56
Odpowiedz